Amus - gadający robak

W Sieci pojawił się nowy, zdecydowanie nietypowy robak o nazwie Amus - poinformowała firma F-Secure. "Insekt" wyróżnia się tym, że po zainfekowaniu komputera (Amus atakuje maszyny z zainstalowanym systemem Windows) wykorzystuje mechanizm Windows Speech Engine do... wygłoszenia oświadczenia.

Robak rozprzestrzenia się za pośrednictwem poczty elektronicznej - zwykle ukrywa się w załączniku do e-maila o następujących parametrach:

Temat: Listen and Smile

Treść: Hey. I beg your pardon. You must listen.

Załącznik: masum.exe.

Po uaktywnieniu się, robak 'wygłasza' następujący komunikat:

"How are you. I am back. My name is mister hamsi. I am seeing you. Haaaaaaaa. You must come to turkey. I am cleaning your computer. 5. 4. 3. 2. 1. 0. Gule. Gule"

Później Amus próbuje kasować pliki z rozszerzeniami .dll (nastąpi to 2, 15 i 17 dnia każdego miesiąca) i .ini (10 i 23 dnia miesiąca) - może więc uszkodzić system Windows. Ponadto robak zmienia stronę startową przeglądarki WWW i wysyła swoje kopie za pośrednictwem programu pocztowego.

Aby usunąć robaka, należy sprawdzić system przy pomocy uaktualnionego programu antywirusowego - jeśli aplikacja wykryje kopie Amusa, należy je skasować.