Ambicje MCI

Podwojenie środków uzyskiwanych ze sprzedaży aktywów, wyjście z co najmniej trzech dotychczasowych projektów i nowe inwestycje zarówno w Polsce, jak i w Czechach, Rumunii i na Ukrainie - to plany zarządu MCI Management na najbliższy rok.

Tomasz Czechowicz ma powody do zadowolenia. Wyniki kierowanego przez niego funduszu MCI Management przerosły ostrożne szacunki z połowy roku. W ub.r. fundusz osiągnął skonsolidowany zysk netto na poziomie 7,6 mln złotych. Był tym samym o 12% większy niż założył zarząd i o prawie 200% wyższy niż w 2004. Fundusz z powodzeniem wyszedł z dwóch inwestycji tj. spółek Process4E i Travelplanet.pl. Na ten rok planuje od 3 do 7 transakcji wyjścia, w tym przynajmniej 1-3 oferty publiczne. Zarządzający funduszem chcą w ten sposób podwoić wartość środków pozyskanych ze sprzedaży aktywów.

Środkowoeuropejskie wyzwanie

Dziś przez MCI Management stoi kilka nowych wyzwań. Przede wszystkim zwiększenie aktywów zwłaszcza w potencjalnie najbardziej zyskownym przedziale od 1 do 5 mln euro oraz dywersyfikację geograficzną portfela. Niektóre rynki Europy Środkowej są wciąż niezagospodarowane - mówi Tomasz Czechowicz.

MCI Management rozpoczęło już analizę ok. 10 przedsięwzięć w Czechach i zapowiada 1-2 inwestycje na tym rynku. Planuje ok. 2 inwestycji na rynku rumuńskim. Bacznie przygląda się także spółkom na Ukrainie. Jeśli nic się nie zmieni w 2007 roku MCI będzie chciał także wejść do Rosji.

W ciągu 5 lat fundusz chce urosnąć do 500 mln złotych (dziś jego aktywa szacowane są na 110-180 mln). Albo osiągniemy ten poziom, albo po prostu znikniemy, bądź staniemy się częścią jakiegoś większego funduszu - mówi Tomasz Czechowicz. Jak przypuszcza dodatkowa podaż środków na rynku, a także rosnące znaczenie business angels, czyli menedżerów, którzy inwestują własną wiedzę i środki w rozwój nowych przedsięwzięć może doprowadzić do tego, że w ciągu 2-3 lat na rynku pojawi się co najmniej 1 nowy fundusz venture capitals zainteresowany sektorem hich-tech.

Szansa na nowe pomysły

Fundusz nie wyklucza dalszych inwestycji w spółki informatyczne, zwłaszcza te proponujące niszowe rozwiązania, zamierza jednak skupić się na inwestycjach w przedsięwzięcia oparte na internetowym modelu biznesowym, technologie mobilne, a w perspektywie także biotechnologię i life-science. M.in. dzięki dopływowi funduszy z UE rynek technologiczny rozwija się dość dynamicznie. Zgodnie z danymi analityków CAIB Securities w 2006 roku wzrośnie o ok. 23%, jednak już w następnym roku ten wzrost wyniesie 15% - mówi Bogdan Wiśniewski, członek zarządu MCI Management. Dostrzegamy bardzo pozytywny trend na rynku związany z tworzeniem przez międzynarodowe koncerny centrów badawczo-rozwojowych, a także obsługi biznesowej. Dzięki nim za kilka lat na rynku pojawi się cała rzesza ludzi z doświadczeniem w rozwoju produktów o charakterze globalnym. Być może dzięki temu i my doczekamy się spółek, które rozwiną produkty, które znajdą zastosowanie na całym świecie - dodaje Tomasz Czechowicz.