Amazon sprzedaje komputery

Najpopularniejszy na świecie sklep internetowy - Amazon.com - rozpoczął sprzedaż zestawów komputerowych.

Sklep internetowy Amazon.com rozpoczął sprzedaż komputerów. Tym posunięciem firma zaskoczyła rynek, ponieważ jak stwierdził Richard Chin, dyrektor generalny Amazon: "Jest to niezwykle ciężki okres, aby wkraczać na rynek komputerów PC. Powodem tego kroku jest zapotrzebowanie ze strony naszych klientów na produkty tego typu".

Oferta sprzętu komputerowego dołączy do pozostałych działów wirtualnego sklepu, na który składają się m.in. elektronika użytkowa, wyposażenie kuchni, płyty CD i DVD oraz książki. Dział komputerowy zostanie zbudowany we współpracy z dystrybutorem Ingram Micro, który zajmie się logistyką i dostarczaniem zamówionych towarów do klientów. Jeszcze do 1999 r. Amazon inwestował w rozbudowę własnego zaplecza magazynowego, które pozwalało firmie na całościową obsługę zamówień i posiadanie stałych zapasów magazynowych. Strategia ta okazała się jednak zbyt kosztowna i dlatego obecnie firma stara się nawiązywać współpracę ze specjalistycznymi, niezależnymi firmami, które przejmują większość obowiązków spoczywających dotychczas na barkach internetowego sklepu. W ten sposób Amazon minimalizuje ryzyko poniesienia dużych strat i jednocześnie może bez obaw eksperymentować z poszerzaniem oferty o nowe produkty.

W sklepie komputerowym można znaleźć produkty takich firm, jak Apple, Compaq, Hewlett-Packard, IBM i Toshiba. Twórcy serwisu zadbali także o sekcję, gdzie internauci mogą dokonać zakupu używanego sprzętu komputerowego.