Amazon nie ma z nami nic wspólnego!

13 kwietnia ruszyła internetowa baza filmowa IMDb.pl, która kampanię autoreklamową rozpoczęła hasłem "IMDb.pl - nowy konkurent dla FilmWeb'u". Już w miesiąc po starcie serwis zmuszony był zmienić nazwę, zapożyczoną wprost z serwisu IMDb, należącego do grupy Amazon.

Na początku maja Grzegorz Borowiecki z IMDb poinformował o starcie serwisu. Pracę nad jego uruchomieniem trwały rok. - Najpierw była dokładna analiza rynku a później ustalenie, na czym najbardziej zależy odwiedzającym strony o tematyce filmowej - pisał w komunikacie.

Informował też, że IMDb to skrót angielskiej nazwy The Internet Movie Datebase, czyli Internetowej Bazy Filmowej. - Opisując IMDb.pl nie sposób nie odnieść się do innej strony wykorzystującej ten skrót. IMDb.com to anglojęzyczna baza filmowa, którą odwiedza miesięcznie 35 milionów użytkowników z całego świat.

Pierwotne logo serwisu jawnie nawiązywało do zagranicznego pierwowzoru

Pierwotne logo serwisu jawnie nawiązywało do zagranicznego pierwowzoru

Komunikat informował, że serwis IMDb.pl nie jest formalnie powiązany z IMDb.com. Na co więc liczyli twórcy polskiego IMDb tworząc serwis w domenie, do której prawo ma spółka zakupiona przez Amazon? Dziś trudno dociec. Na pewno wybór tej nazwy nie był przypadkowy, a odwołania do serwisu Amazon były jawne - Trudno nam się porównywać z serwisem IMDb.com, który istnieje 16 lat i jest największym serwisem o tej tematyce na świecie - mówił Borowiecki - na razie łączy nas tylko miłość do filmów. Proszę dać nam trochę czasu, aż rozwiniemy skrzydła i będziemy najlepsi w Polsce.

Nazwa oraz logo IMDb.com, serwisu należącego do grupy Amazon

Nazwa oraz logo IMDb.com, serwisu należącego do grupy Amazon

Na nasze pytania o związki IMDb.pl z IMDb.com 10 maja odpowiedziała Anita Nowakowska - imdb.pl jest stroną niezależną i z wersją .com łączy ją tematyka filmowa.

Sześć dni później, 16 maja br., otrzymaliśmy kolejny komunikat od Grzegorza Borowieckiego. - Dzisiaj internetowa baza filmowa IMDb.pl zmieniła swoją nazwę oraz domenę. W uzasadnieniu zmiany nazwy czytamy - Decyzja o zmianie nazwy wynikała z informacji, które do nas docierały odnośnie podobieństwa domeny IMDb.pl do IMDb.com - mówi Grzegorz Borowiecki z serwisu FDb.pl. - Cały czas podkreślamy, że nie chcemy być wiązani z serwisem IMDb.com. Nie chcemy nikogo wprowadzać w błąd, dlatego podjęliśmy nieodwołalną decyzję o zmianie.

Nowa nazwa jest krótsza i autorzy serwisu mają nadzieję, że szybko wszyscy zapomną o starej.

Ostateczne logo i nazwa konkurencji serwisu FilmWeb

Ostateczne logo i nazwa konkurencji serwisu FilmWeb

***

Czy można było przyjąć nazwę serwisu IMDb?