Amazon, Facebook i Comcast zainwestują w startupy

Kilka największych w USA firm technologicznych utworzyło wspólny fundusz, którego celem jest inwestowanie w rozwijające się spółki z branży social media.

S Fund, bo tak nazwano fundusz, będzie prowadzony przez mieszczącą się w Dolinie Krzemowej firmę venture capital Kleiner Perkins Caufield & Byers. Na swoim konie firma ma inwestycje we wczesnej fazie rozwoju w takich potęgach internetu jak Google, Amazon czy AOL.

Założyciele funduszu wierzą, że sukces Facebooka, do którego należy więcej niż 500 mln użytkowników na całym świecie, to dopiero początek nowej fali "niesamowitych i zmieniających rzeczywistość innowacji", jak twierdzi John Doerr, partner w Kleiner Parkins.

Dlatego na celowniku inwestorów znaleźli się przedsiębiorcy działający w branży social media.

Wśród sześciu początkowych inwestorów znaleźli się: Facebook, gigant e-commerce Amazon, dostawca usług telewizji kablowej i internetu Comcast Corp, lider na rynku gier społecznościowych Zynga Games Network Inc, działająca w branży rozrywkowej Liberty Media Corp. oraz bank inwestycyjny Allen & Co. LLC.

Jeff Bezos, twórca i szef Amazon.com, oświadczył, że chce znaleźć startupy, które będa korzystały z usług cloud computing Amazona, o nazwie Amazon Web Services.

Pierwsze 5 mln dol S Fund zainwestował w CafeBots Inc. Mieszczący się w Paulo Ato startup pracuje nad systemem do zarządzania znajomościami, który pomoże konsumentom wykorzystywać ich siatki powiązań w lepszy sposób.

Startup, który jest dziełem mózgów trzech absolwentów uniwersytetu w Stanford nie stworzył jeszcze gotowego produktu i znajduje się w fazie stealth mode (czyli pracują ścisłej tajemnicy).