Aktualizacja: Trzej najwięksi bez zmian, o2.pl goni Gazetę.pl

Opublikowane przez nas wyniki badania panelowego przeprowadzonego na zlecenie PBI wywołały duże poruszenie. Najbardziej kontrowersyjne okazały się wypowiedzi przedstawiciela o2.pl dotyczące chęci zdetronizowania trzech największych portali. Wirtualna Polska komentuje taką postawę.

Przypomnijmy, że o2.pl zamierza objąć kurs kolizyjny z czołówką portali, a przez oferowanie darmowych usług tam, gdzie inni będą wprowadzać opłaty, chce zwiększyć liczbę swoich użytkowników. Wirtualna Polska postanowiła nie pozostawić bez echa tej wypowiedzi.

"Naszym celem jest 'bycie pierwszym wyborem polskiego internauty' i zamierzamy realizować takie strategie, które pozwolą nam osiągnąć ten cel -zaznaczyła Agnieszka Szwaj, kierownik zespołu komunikacji WP - Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę na to, iż WP to przedsięwzięcie biznesowe a nie charytatywne. W przeciwieństwie do zapowiedzi O2.pl, chcemy rozwijać płatne usługi i poszukiwać nowych źródeł przychodów. Nasze obserwacje potwierdzają globalny trend wskazujący, iż coraz więcej internautów dokonuje transakcji online i jest zainteresowanych ofertą o 'podwyższonej jakości'."

WP zamierza walczyć o użytkownika polepszaniem funkcjonalności platformy technologicznej oraz dostarczaniem atrakcyjnych treści. Uważa, że za takie usługi internauci będą chcieli zapłacić. Tym samym użytkownicy wybiorą wysokie jakościowo, ale odpłatne usługi niż darmowe, o mniejszych walorach.

WP nie wyklucza jednak, że w rankingu portalowym mogą pojawić się zmiany. "Internet jest bardzo dynamiczną branżą, w której wiele się dzieje i wszystko jest jeszcze możliwe. Przez ostatnie parę lat, co prawda, nie obserwuje się większych zmian w rankingu portali" - dodała Agnieszka Szwaj.

Poprosiliśmy o komentarz w sprawie planów o2.pl również Onet.pl. Jednak przedstawiciele portalu nie zdecydowali się przygotować oficjalnej wypowiedzi.

O szczegółach dotyczących badania panelowego pisaliśmy 28 października w tekście, który dostępny jest pod adresem: http://www.internetstandard.pl/news/60484.html