Agito: plotki o naszej upadłości to nieprawda

$"Informacje jakie ukazały się w ostatnich dniach w prasie na temat sytuacji finansowej i planów złożenia przez Agito wniosku o upadłość nie są prawdą$" - podało Agito w informacji przesłanej do mediow.

Plotki o tym, że Agito może mieć problemy finansowe pojawiły się na rynku już w połowie tego roku. Pogłoski spotęgowała tylko informacja, że Agito nie jest już największym e-sklepem, gdyż tegoroczne przychody sklepu będą radykalnie mniejsze niż w zeszłym roku.

Problemy Agito miały być pochodną kłopotów finansowych Pronox Techology. W lipcu zajmujący się produkcją i sprzedażą sprzętu elektronicznego Pronox objął prawie 40 proc. akcji w sklepie Agito.pl, mimo że sam znajdował się w stanie updałości.

Wiadomość o tym, że Agito może złożyć wniosek o upadłość nagłośniła ostatnio Rzeczpospolita, w artykule "Czarne chmury nad Agito.pl", powołując sie na anonimowe źródło. Do redakcji InternetStandard również docierały różne sygnały, jednak z braku pewnych dowodów powstrzymaliśmy się przed opublikowaniem tej wiadomości.

Jeżeli informacja rzeczywiście jest nieprawdziwa, to prawdopodobnie sporo zaszkodziła sklepowi (patrz zrzut), zwłaszcza w najgorętszym dla branży e-commerce okresie.

Agito: plotki o naszej upadłości to nieprawda

Poniżej znajduje się treść oświadczenia, które rozesłało do mediów Agito. W oświadczeniu Tomasz Sypuła, prezes Agito, odpowiada na pogłoski, które pojawiły się na rynku. Sypuła ujawnia też, iż aktualnie Agito prowadzi zaawansowane rozmowy z akcjonariuszami dotyczące dokapitalizowania spółki.

Oświadczenia Agito:

Informacje jakie ukazały się w ostatnich dniach w prasie na temat sytuacji finansowej i planów złożenia przez Agito wniosku o upadłość nie są prawdą. Artykuły nie są oparte o żadne fakty i są tylko przykładem nieodpowiedzialnego rozpowszechniania plotek lub nie czystych intencji autorów. Rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji pochodzących od tajemniczego "informatora" oraz powoływanie się na "inne niezależne źródła" w przypadku tak poważnych informacji biznesowych nie powinno mieć miejsca.

Nieprawdziwe są podane w prasie informacje o wysokości straty Spółki - Agito zamknie bieżący rok dodatnim wynikiem finansowym. Agito nie posiada również żadnych problemów z płynnością finansową - swoje zobowiązania firma reguluje terminowo. Informacje o braku limitów kredytowych u dostawców również nie są prawdziwe - Spółka posiada limity kredytowe u wszystkich dostawców z jakimi współpracuje. Płaci gotówką tylko w przypadku zakupów przekraczających ustalone limity kredytowe lub w celu uzyskania lepszych cen zakupu. Możliwość płacenia gotówką świadczy o dobrej płynności finansowej i stabilnej sytuacji firmy.

Informacje o problemach Agito związanych z logistyką i magazynem spowodowane upadłością firmy Pronox nie są prawdą. Usługi logistyczne dla Agito świadczy firma ESM Logistics - spółka należąca do grupy Pronox, która nie jest w stanie upadłości. Przez cały rok Spółka ta świadczy usługi dla Agito należytej jakości i nie powoduje to żadnych problemów z realizacją dostaw czy wysyłek do naszych Klientów. O braku takich problemów świadczą niezmiennie dobre opinie naszych Klientów publikowane na niezależnych portalach z ocenami sklepów.

Agito odnotuje w tym roku mniejszą sprzedaż, niż w roku ubiegłym z racji mniejszego popytu na produkty z segmentu elektroniki oraz prowadzenia polityki handlowej nakierowanej na generowanie większego zysku polegające między innymi na eliminacji mniej dochodowych linii produktowych.

Aktualnie Agito prowadzi zaawansowane rozmowy z akcjonariuszami dotyczące dokapitalizowania Spółki. Celem dokapitalizowania jest podniesienie wielkości kapitału obrotowego umożliwiające Spółce szybki wzrost sprzedaży oraz rozwój nowych kategorii asortymentowych. Dokapitalizowanie planowane jest na początek przyszłego roku.