Adblock: blokuje reklamy i chroni środowisko

Zwolennicy Adblocka, wtyczki do Firefoksa blokującej reklamy na stronach WWW z aprobatą powitają zapewne argument przemawiający za tym, że jej używanie zwiększa wygodę korzystania z Sieci (przynajmniej dla użytkownika) ale jest też korzystne dla całej planety.

Hansen przeprowadził eksperyment, którego celem było określenie poziomu zużycia energii przez komputer wykorzystywany do przeglądania stron internetowych. Do testów użyo notebooka Dell z procesorem Intel Celeron M 1,5 GHz, 1 gigabajtem pamięci RAM oraz systemem Windows XP SP3. Wśród badanych stron znalazły się m.in. MySpace, YouTube oraz eBay.

Okazało się, że technologiami mającymi największy apetyt na energię są Flash oraz AJAX. Po całkowitym wczytaniu modułów wykonanych w tych technologiach przez przeglądarkę internetową komputer pobiera zwiększoną ilość energii potrzebnej do przetwarzania tych treści. Nie jest zaś tajemnicą, że najczęściej spotykane elementy Flash czy AJAX na stronach WWW to reklamy z dynamicznie zmieniającą się zawartością.

Hansen zainstalował dwie bardzo popularne wtyczki do Firefoksa: Adblocka oraz NoScript, blokujący na stronach niechciane skrypty. Efekt tego był taki, że zużycie energii przez komputer spadło aż o 20% w porównaniu z przeglądarką bez zainstalowanych obydwu tych wtyczek.

Więcej informacji: SecTheology