Acer stawia na Google Chrome OS

Prezes zarządu firmy Acer, JT Wang, zadeklarował, że jego firma jako pierwsza na świecie wprowadzi na rynek netbook korzystający z zaprezentowanego niedawno "internetowego" systemu Google Chrome OS.

Google Chrome Operating System został zapowiedziany 7 lipca tego roku za pośrednictwem oficjalnego blogu Google'a, natomiast oficjalna prezentacja jego możliwości miała miejsce 19 listopada.

Jest to korzystający z technologii cloud computing (wszystkie pliki będą przechowywane w "chmurze") system operacyjny, który powstaje wiedziony trzeba głównymi ideami: niesamowitym boomem na netbooki i coraz mniejsze laptopy, popularnością serwisów Web 2.0 i aplikacji webowych oraz wreszcie tendencją do maksymalnego rozbudowywania aparatów telefonicznych. Firma wychodzi z założenia, że wszystkie te trendy łączą się na platformie przeglądarki internetowej.

Obecnie Google skupia się wyłącznie na rynku netbooków. Tak będzie do końca przyszłego roku kiedy to nowy system ma zostać udostępniony. Później natomiast rozpoczną się prace mające na celu przygotowanie OS-u do współpracy z innym sprzętem takim jak laptopy i komputery stacjonarne.

W projekt amerykańskiej firmy zaangażowani są czołowi producenci komputerów. Jeden z nich - tajwański Acer (obecnie największy na świecie producent netbooków oraz drugi na świecie producent komputerów PC) - potwierdził już, że zamierza w drugiej połowie przyszłego roku wprowadzić do swojej oferty pierwszy netbook pracujący pod kontrolą Chrome OS. Co więcej, jak twierdzi prezes zarządu firmy, JT Wang, będzie to pierwsze tego typu urządzenie na świecie.

Niestety na razie nic nie wiadomo na temat specyfikacji tego niewielkiego komputera. Jednego w każdym razie można być pewnym - będzie on korzystał z dysku typu SSD, gdyż system Google, jak deklarują jego twórcy, nie będzie współpracował z tradycyjnymi "talerzowcami" (tylko w ten sposób możliwe będzie zapewnienie uruchomienia systemu w deklarowanym przez Google czasie siedmiu sekund).

Acer nie jest jedynym producentem zainteresowanym systemem Google. Wśród wspomnianych wcześniej firm zaangażowanych w projekt znajdują się bowiem Asus, Hewlett-Packard, Lenovo, Qualcomm i Toshiba. Wydaje się więc, że również w ich ofertach zagoszczą produkty pracujące pod kontrolą Chrome OS.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego zalety systemu: