APWG: zalewa nas phishing

Według danych organizacji Anti-Phishing Working Group (APWG), aktywność phisherów w Internecie rośnie. W grudniu 2004 roku zgłoszono ponad 1700 przypadków wykrycia stron phisherów, co stanowi 10-procentowy wzrost w porównaniu do listopada 2004 roku.

Pomimo, iż okres świąteczny spowolnił aktywność phisherów, ogólne statystyki z całego grudnia ubiegłego roku są mało optymistyczne. Zanotowano wzrost zarówno w kwestii raportów o podejrzanych stronach internetowych, jak i liczby wiadomości znalezionych przez internautów w skrzynkach pocztowych.

W grudniu 2004 roku organizacja APWG zidentyfikowała ponad 9000 unikalnych wiadomości pocztowych kierujących do stron internetowych phisherów. Jest to wynik o 6% wyższy od zanotowanego w listopadzie i o 38% wyższy, w porównaniu do statystyk z lipca 2004 roku. Po raz kolejny głównym celem ataków phisherów były w grudniu wszelkiego typu instytucje finansowe (ponad 85% przypadków). Na kolejnych miejscach znaleźli się dostawcy usług internetowych oraz firmy handlowe.

Tak jak w poprzednich miesiącach, największa liczba stron internetowych phisherów była hostowana w Stanach Zjednoczonych (32%). Na kolejnych miejscach tego zestawienia znalazły się Chiny (12%) oraz Korea (11%). Średni czas dostępności takiej strony wynosi do 6 dni. W ekstremalnym przypadku witryna była dostępna jeszcze przez 30 dni.

Warto przy tej okazji wspomnieć, iż w grudniu 2004 roku, szereg firm IT (w tym Microsoft, America Online, VeriSign oraz EarthLink) zdecydowało się połączyć swoje siły i utworzyć wraz z FBI, służbami U.S. Secret Service a także U.S. Postal Inspection Service grupę o nazwie Digital PhishNet. Jej zadaniem ma być usprawnienie komunikacji pomiędzy agencjami rządowymi i przemysłem komputerowym, w celu skuteczniejszego ścigania phisherów.