90 tys. kont przestępców seksualnych na MySpace

W ciągu ostatnich dwóch lat serwis społecznościowy MySpace zidentyfikował i usunął 90 tysięcy kont użytkowników uznanych za przestępców seksualnych.

Na wniosek sądu portal MySpace musiał ujawnić informacje dotyczące przestępców seksualnych zarejestrowanych w serwisie. Podobny wniosek został wysłany do innego portalu społecznościowego Facebook.

Do odnajdywania zarejestrowanych przestępców, pracownicy MySpace wykorzystują oprogramowanie Sentinel, które identyfikuje, blokuje i usuwa odpowiednie konta. Program jest stosowany również przez inne portale: Bebo, MyYearbook i WePlay. Sentinel posiada bazę ponad 700 tysięcy zarejestrowanych przestępców seksualnych w Stanach Zjednoczonych. Zawiera opisy, zdjęcia, daty urodzenia, adresy e-mail i inne szczegółowe dane. MySpace opracował własną wersję o nazwie Sentinel SAFE.

"Możemy potwierdzić, że konta przestępców seksualnych zostały usunięte z naszych stron internetowych. Dane na temat tych osób zostały dostarczone do każdej agencji egzekwowania prawa w tym do Prokuratora Generalnego w Connecticut. System Sentinel SAFE jest najlepszym rozwiązaniem i daje pewność, że konta przestępców są skutecznie usuwane z sieci społecznych" - powiedział Hemanshu Nigam, szef ds. bezpieczeństwa na MySpace.

John Cardillo, prezes Sentinel twierdzi, że widział na Facebook tysiące zarejestrowanych przestępców, którzy byli również użytkownikami MySpace.

"Znaleźliśmy ponad 8000 przestępców bez specjalnego wysiłku. Według mojej opinii rzeczywista liczba zarejestrowanych przestępców na Facebook wynosi od 15 do 20 razy więcej" - powiedział John Cardillo.

Prokurator generalny stanu Connecticut Richard Blumenthal, nie ma wątpliwości, że serwisy społecznościowe nadal są wyjątkowo popularne wśród seksualnych przestępców. Jedynie ścisła współpraca pracowników portali i wymiaru sprawiedliwości może to zmienić.