89 tys. serwisów o P2P

Jak donosi Websense, firma specjalizująca się w oprogramowaniu do zarządzania i monitorowania ruchu w Internecie, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba serwisów WWW poświęconych wymianie plików (tzw. P2P) wzrosła o 300%.

Według ocen Websense, na całym świecie funkcjonuje dziś ponad 89 tys. stron internetowych dotyczących wymiany plików. Dodatkowo istnieje ponad 130 niezależnych aplikacji P2P, takich jak np. KaZaA, czy Grokster.

Od czasu powstania najsłynniejszego bodaj programu P2P – nieistniejącego już Napstera, wymiana plików w Internecie staje się coraz bardziej popularna. Poza plikami muzycznymi, użytkownicy globalnej sieci wymieniają się także filmami, grami oraz oprogramowaniem. Nadal jednak pliki muzyczne w formacie MP3 są najczęstszym przedmiotem internetowej wymiany. Według firmy badawczej The Yankee Group, w samym tylko 2002 roku, internauci wymienili między sobą ponad 5 mld plików muzycznych i 5 mln gier komputerowych. Każdego dnia z serwisów P2P internauci pobierają od 400 do 600 tys. filmów, a z samego tylko serwisu KaZaa, każdego dnia pliki z ulubionymi programami telewizyjnymi pobiera około 3 mln użytkowników.

Zdaniem firmy Jupiter Media Metrix, w Stanach Zjednoczonych znaczący odsetek osób korzysta z serwisów P2P w miejscu pracy. Dzieje się tak ponieważ mniej niż 17% amerykańskich Internautów dysponuje szerokopasmowym połączeniem z Siecią w domu. Pomimo to, aż 64% amerykańskich firm nie sprawdza, czy ich pracownicy korzystają w czasie pracy z serwisów P2P.