87% komputerów zainfekowanych spyware'm

Firma Webroot, zajmująca się ochroną prywatności w sieci, opublikowała kolejną wersję swojego raportu "State of spyware". Wynika z niego, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, 87% komputerów osobistych zostało zaatakowanych przez jakiś rodzaj oprogramowania szpiegującego. Wyniki badań, przeprowadzonych wśród przeszło miliona użytkowników, pokazują, że przeciętny komputer zainfekowany jest siedmioma tego typu programami.

Szukając możliwych zagrożeń, Webroot znalazł ponad 4 tys. witryn i prawie 90 tys. stron www, przenoszących spyware lub adware. Według danych firmy najszybciej rozprzestrzeniają się Cool Web Search i Gator, znalezione na ponad 10% przebadanych pecetów. Wśród najbardziej agresywnych wyliczyć trzeba też konie trojańskie, których liczba, w porównaniu z ubiegłym rokiem, gwałtownie wzrasta.

Webroot szacuje, ze programy typu adware generują 25% całego dochodu z reklam w Internecie. W raporcie przestrzega także przed zwiększającymi się możliwościami otwierającymi się przed cyberprzestępcami. "Ataki na instytucje finansowe to tylko jeden z przykładów na to, do jakich strat może doprowadzić spyware w środowisku korporacyjnym" - mówi Richard Stiennon, wiceprezes Webroot ds. badania zagrożeń.

Więcej informacji: Webroot.