600 mln internautów do końca roku

International Data Corporation opracowała raport, z którego wynika, że pod koniec tego roku liczba osób mających dostęp do Internetu przekroczy 600 milionów. Do końca 2002 roku przeznaczą oni na zakupy w Sieci ponad 1 bln USD.

Analitycy z IDC przy szacowaniu globalnej liczby internautów, wzięli pod uwagę osoby wykorzystujące do połączeń internetowych komputery PC, set-top boxy, handheldy i telefony komórkowe.

Raport IDC szacuje, że do końca 2006 roku około 80% mieszkańców Stanów Zjednoczonych będzie przynajmniej raz w miesiącu korzystać z zasobów Internetu. Jeśli chodzi o kraje Europy Zachodniej, to nowa waluta (euro) ujednolici ceny, zwiększy konkurencję i poprawi jakość zakupów online. Natomiast światowi producenci IT umożliwią w jeszcze większym stopniu dystrybutorom i resellerom zamawianie swoich produktów za pośrednictwem Internetu z Czech, Polski i Węgier.

Według IDC, światowy rynek e-commerce wzrósł w 2001 roku o 68% w stosunku do roku 2000, pomimo recesji ekonomicznej i zawirowań politycznych na świecie. Wartość dokonanych transakcji handlowych w Internecie wyniosła 600 mld USD. Analitycy przewidują, że w tym roku wydatki na e-commerce przekroczą barierę 1 bln USD.