Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

5 miliardów za 30 milionów

Kalifornijska spółka CMC International zaproponowała 30 milionów dolarów za sprzęt systemu telefonii satelitarnej Iridium. Tymczasem Motorola, która jest właścicielem sprzętu, oficjalnie przygotowuje się do jego zniszczenia.

Sprzęt to głównie 66 satelitów, krążących wokół Ziemi. Sieć, która zaczęła działać trzy lata temu, zdobyła zaledwie kilkanaście tysięcy klientów i w marcu ogłosiła bankructwo. Szacuje się, że budowa Iridium pochłonęła ok. 5 mld dolarów.

Do ubiegłego piątku trwał przetarg na spuściznę po sieci, jednak nie znaleziono żadnego chętnego. Tymczasem władze Iridium oskarżają Motorolę, że świadomie doprowadza do zniszczenia sieci. Według nich, za sprzęt oferowano już i 50 mln dolarów, i nawet pół miliona. Oferty jednak odrzucono.

Na razie użytkownicy telefonów sieci mogą nadal z niej korzystać, ale realizowane są tylko połączenia wewnętrzne. Kilka dni temu podano, że zakończono świadczenie usług komercyjnych, zaś faktyczne zakończenie działalności może nastąpić w każdej chwili.