350 zwolnień w Future Network

Future Network, wydawca Business 2.0, Playstation Max i Edge zwolni 350 pracowników z oddziałów we Francji, Niemczech i USA, co stanowi 17,5% zatrudnienia w notowanej na giełdzie spółce. Zwolnienia nie dotkną polskiego oddziału koncerny wydawniczego.

Brytyjski wydawca zdecydował się zamknąć 20 przynoszących straty tytułów m.in. T3 i Revolution jak również ograniczyć zatrudnienie działu internetowego o 75 osób, które m.in. tworzyły 5 zamkniętych właśnie serwisów WWW. Nie wiadomo do końca, co się będzie działo z Business 2.0, tytułem poświęconym nowej gospodarce. Na zlecenie brytyjskiego wydawcy Morgan Stanley Dean Witter „poszukuje opcji” sprzedania tytułu lub wejścia w kooperację przy jego wydawaniu. Założony 2 lata temu Business 2.0 ma obecnie 350 tys. nakładu.

„Po okresie dynamicznego wzrostu, firma musiała działać w dużo cięższych warunkach rynkowych” – stwierdził w rozmowie z The Standard Greg Ingham, prezes spółki, dodając że Future Networks skupi się na bardziej dochodowych tytułach.

Co prawda kurs akcji notowanej na brytyjskiej giełdzie spółki spadł w piątek o 15%, to jednak większość analityków z uznaniem wyraża się o decyzji Grega Inghama. Zauważają oni, że co prawda zwolnienia dotyczą 17,5% pracowników to jednak odpowiedzialni oni byli za zaledwie 7% przychodów wydawnictwa. „Jest to pierwszy poważny krok, który wskazuje iż Future Network zaczyna dbać o własne interesy” – skomentował piątkową decyzję Simon Mays Smith z UBS Warburg.

W Polsce Future Network pojawił się wraz z przejęciem wydawnictwa prasowego Silver Shark, które wydaje najbardziej dochodowy tytuł w grupie „CD-Action” w nakładzie 180 tys. egz. a także miesięczniki

Plus, dodatek do magazynu o grach i .net, konkurent WWW na polskim rynku. Wrocławskie wydawnictwo Silver Shark aktualnie zatrudnia ponad 30 osób, których pracą kieruje Witold Zagrodny.

„Wszystko pozostaje bez zmian” – tak decyzję właściciela skomentowała Lucyna Haśnik, główna księgowa Future Network Poland, dodając że polska filia otrzymała już szczegółowy raport w tej sprawie. Zamknięcie 20 tytułów i zwolnienia w grupie nie wpłyną na wydawane przez następcę Silver Sharka czasopisma.