30% amerykańskich internautów nie chce stałego łącza

Zgodnie z badaniem firmy Yankee Group, połączenia modemowe nadal mają swoich zwolenników. Według Yankee Group najpowszechniejszym powodem, dla którego ludzie nie decydują się na stałe łącze jest jego cena.

Według ostatnich badań firmy Ipsos Public Affairs, wśród amerykańskich użytkowników 37% łączy się z internetem przez

, natomiast 61% używa stałego łącza.

Firma Yankee Group przewiduje, że liczba osób korzystających z modemu będzie w ciągu najbliższych lat stale spadać i w 2009 roku takich użytkowników będzie mniej niż 20 mln - czyli ponad dwukrotnie mniej niż w 2004 roku. Ze stałego łącza natomiast będzie korzystać 65,7 mln osób.

30% amerykańskich internautów nie chce stałego łącza

Dysproporcja między liczbą użytkowników stałego łącza a modemu będzie się stale zwiększać. W ubiegłym roku różnica ta wynosiła 3,5 mln osób, w bieżącym jest to już 18,7 mln. W 2009 roku według przewidywań będzie to 46,2 mln.

30% amerykańskich internautów nie chce stałego łącza

Skąd się biorą zwolennicy modemu?

Zgodnie z badaniami Yankee Group najpowszechniejszym powodem, dla którego ludzie nie decydują się na stałe łącze, jest cena. Prawie połowa ankietowanych twierdzi, że szerokie pasmo jest zbyt kosztowne. Użytkownicy korzystający z modemu mają mniejsze potrzeby - sprawdzają maila czy wyszukują szybko i okazjonalnie potrzebne informacje, starając się utrzymać swoje miesięczne wydatki na możliwie niskim poziomie. Jednak cena to nie jedyna przyczyna. Ponad 30% respondentów zwyczajnie nie chce stałego łącza, a około 14% twierdzi, że modem jest dla nich po prostu odpowiednim rozwiązaniem. Mniej niż 10% respondentów nie ma możliwości podłączenia stałego łącza w swoim domu czy miejscu pracy.

30% amerykańskich internautów nie chce stałego łącza

Badanie Yankee Group pokazuje, że operatorzy mają pole do popisu, chcąc przekonać użytkowników na przejście z modemu na stałe łącze. Głównym argumentem przetargowym będzie cena. Ale stoją przed trudnym problemem - jak przekonać tych, którzy zwyczajnie nie chcą mieć szybkiego, niezawodnego, stale dostępnego łącza? Yankee Group jest zdania, że to może nie być proste.

***

Autorką tekstu jest Anna Sulewska-Toczyska