2011 r.: 10 firm, które pokonały Apple

Apple to firma znana na całym świecie. Zarabia krocie na swoich produktach, natomiast jej akcje idą nieustannie w górę. W 2011 roku znalazło się jednak dziesięciu innych graczy, którzy radzą sobie w tym zakresie znacznie lepiej.

W 2011 roku ceny akcji Apple’a wzrosły o 7%. Jest jednak szereg technologicznych firm, które mogą się pochwalić lepszym wynikiem. Łączy je jedno - żadna z nich nie produkuje elektroniki konsumenckiej i smartfonów, natomiast wszystkie dostarczają rozwiązania (oprogramowanie, sprzęt), które mają wpływ na rozwój Internetu.

10 "pogromców" Apple to:

1. IBM: wzrost o 10%. Inwestorzy wierzą, że ta największa na świecie technologiczna firma ma przewagę na obecnie odbijającym się gospodarczo rynku.

2. Alcatel-Lucent: wzrost o 91%. Firma po pięciu słabszych latach odnotowuje sukces dostarczając produkty dla największych firm telekomunikacyjnych.

3. Oracle: wzrost o 9%. Larry Ellison ostro pracuje nad tym, aby firma Oracle stała się numerem jeden na świecie w zakresie dostaw oprogramowania dla przedsiębiorstw. Korporacja w szczególności zajmuje się systemami zarządzającymi bazami danych, ale również szybko rozszerza inne usługi takie jak np. wirtualizacja.

4. Nvidia: wzrost o 19%. Firma produkuje układy graficzne dla komputerów oraz przenośnej elektroniki. Jej ruch w kierunku rynku smartfonów spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem na Wall Street.

5. SAP: wzrost o 22%. Główny konkurent Oracle zmagał się z problemami, ale wzrost wydatków dużych firm na technologie wyciągnął niemiecką korporację z kłopotów.

6. Level 3: wzrost o 50%. Największy dostawca internetowy, któremu pomogło zapotrzebowanie na przesyłanie coraz większej ilości danych i filmów.

7. Micron Technologies: wzrost o ponad 40%. Firma zajmuje się produkcją różnego rodzaju chipów wykorzystywanych do przetwarzania i składowania danych.

8. Ciena: wzrost o 42%. Firma specjalizuje się w rozwiązaniach sieciowych.

9. JDS Uniphase: wzrost o ponad 32%. Producent komponentów światłowodowych dostarczanych kompaniom telekomunikacyjnym.

10. Sprint-Nextel: wzrost o ponad 9%. Firma telekomunikacyjna specjalizująca się w komunikacji bezprzewodowej.