Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

2 miliardy internautów na całym świecie

Według ONZ liczba internautów na całym świecie przekroczyła już dwa miliardy. Jeszcze lepiej jest w świecie telefonii komórkowej.

2 miliardy internautów na całym świecie
Pracami nad dokumentem zajmował się Międzynarodowy Związek Telekomunikacji - najstarsza na świecie organizacja międzynarodowa (założona w 1865 roku), a zarazem jeden z wyspecjalizowanych działów ONZ. Związek porównywał liczbę internautów sprzed dziesięciu lat z liczbą osób, które korzystają z Internetu obecnie. Widać tu wyraźną tendencję zwyżkową. Dziesięć lat temu, na całym świecie było mniej niż 400 milionów internautów. Dziś jest ich dokładnie 2,08 mld. Oznacza to, że mniej więcej 1/3 ludzkości korzysta z zasobów Internetu. W dokumencie napisano również, że 950 milionów osób korzysta z mobilnego łącza szerokopasmowego, a 555 milionów ze stałego łącza szerokopasmowego.

Przy okazji ujawniono także, ile abonamentów w sieciach telefonii komórkowej wykupiono już na całym świecie. W roku 2000 było ich 500 mln. Obecnie ich liczba wzrosła do ponad pięciu miliardów. Warto jednak pamiętać, że liczba ta nie przekłada się na ilość osób korzystających z telefonów komórkowych, a jedynie na ilość abonamentów.

Rok 2010 w liczbach

Ciekawe informacje na temat Internetu opublikował również Focus. Jego redakcja zebrała dane na temat tego, jak w liczbach sieć wyglądała w zeszłym roku. Wynika z nich, że 1,9 mld ludzi na całym świecie korzysta z poczty elektronicznej, a dziennie na całym świecie wysyła się 294 mld. wiadomości email. Niestety 89% z maili rozesłanych w roku 2010 to spam.

Równie ciekawie prezentują się dane na temat największych serwisów. Z obliczeń Focusa wynika, że użytkownicy Facebooka każdego dnia instalują około 20 milionów aplikacji. Inne serwisy społecznościowe także nie narzekają na brak zainteresowania ze strony internautów. W zeszłym roku na Twitterze przybyło 100 milionów kont, a w ciągu roku użytkownicy serwisu wysłali 25 miliardów wiadomości. Szalenie popularny jest także YouTube. Dziennie ogląda się na nim około dwóch miliardów plików wideo, a co minutę serwis wzbogaca się o materiały filmowe trwające w sumie 35 godzin. Jak liczby te będą wyglądały za kolejne dziesięć lat? Prawie na pewno jeszcze bardziej imponująco.