Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

2 miliardy internautów jeszcze w tym roku

Postęp telekomunikacyjny dosięgnął krajów rozwijających się, a nawet państw trzeciego świata. W sieci są prawie 2 miliardy internautów, a liczba SMS-ów wysłanych w tym roku wynosi już 6 bilionów. Zwiększa się też liczba posiadaczy telefonów komórkowych, także tych wyposażonych w technologię 3G.

Najnowsze badania ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) donoszą, że do końca 2010 r. do sieci podpięte zostaną 2 mld osób. Więcej niż połowa (1,2 mld) z nich to mieszkańcy krajów rozwijających się. Postęp widać zwłaszcza w Afryce, gdzie z internetu korzysta już 10% mieszkańców.

Procentowo, najwięcej osób podłączonych do sieci, nadal jest w Europie, gdzie z internetu korzysta 65% mieszkańców. Najwięcej internautów mają jednak Chiny, gdzie sieci używa nawet 420 mln osób.

Duże wrażenie zrobił na nas raport dotyczący liczby wysłanych SMS-ów. Jeszcze w 2007 r. było to 1,8 biliona wiadomości. W tym roku, ITU mówi nawet o 6,1 bln. Najwięcej SMS-ów wysyła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie nastolatki wysyłają co miesiąc ponad 3 tys. wiadomości.

Rozwój telefonii komórkowej widoczny jest na całym świecie. Badanie pokazuje, że w tym roku z "komórki" skorzysta nawet 5,3 miliarda osób, a wśród nich 940 mln osób, które użyją technologii 3G.

Więcej informacji znaleźć można w raporcie "ITU estimates two billion people online by end 2010". Żyjemy w ciekawych czasach, co widać, porównując dzisiejsze badanie z raportem głodu, w którym ONZ szacuję, że na świecie głoduje ponad 800 mln ludzi, a obecnie w Afryce umiera z głodu około 40 tys. osób dziennie.