15 lat więzienia dla 'warezowego' pirata?

Zakrojona na szeroką skalę akcja o kryptonimie Operation Fastlink, wymierzona przeciw internetowym piratom, przynosi pierwsze rezultaty. Jathan Desir, mieszkaniec amerykańskiego miasta Iowa City, jeden z zatrzymanych w wyniku działań amerykańskiej policji, został uznany winnym nieautoryzowanej dystrybucji własności intelektualnej w internecie. Grozi mu za to 15 lat więzienia.

Zdaniem przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, Desir jest pierwszym obywatelem Stanów Zjednoczonych, któremu w wyniku operacji Fastlink postawiono zarzuty nielegalnej działalności. Ogłoszenie wyroku nastąpi 18 marca 2005 r.

Akcja zainicjowana przez prokuratora generalnego Johna Ashcrofta w kwietniu 2004 r. objęła skoordynowane działania policji z Belgii, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Niemiec, Singapuru, Szwecji, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii. W operacji wzięły także udział organizacje zajmujące się ochroną praw autorskich - RIAA, MPAA i BSA.

W wyniku akcji zatrzymano ponad sto osób podejrzanych o członkostwo w tzw. "warez groups", nieformalnych organizacjach zrzeszających piratów nielegalnie rozpowszechniających prawnie chronione materiały w internecie. Tak dystrybuowane filmy, programy i utwory muzyczne trafiają następnie do sieci Internet Relay Chat i P2P. W wyniku akcji zarekwirowano także ok. 200 komputerów z nielegalnymi kopiami chronionych materiałów, których wartość szacuje się na 50 milionów USD.