11,9% spadku na rynku telefonów komórkowych

W pierwszym kwartale 2009 do sprzedaży trafiło 35 mln mniej egzemplarzy telefonów komórkowych niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Analitycy twierdzą, że trend ten nasili się w nadchodzących miesiącach.

ABI Research opublikowało raport, w którym informuje o większym niż zwykle spadku sprzedaży telefonów komórkowych w pierwszych miesiącach poświątecznych. Choć trend spadkowy jest charakterystyczny dla tego okresu, to według raportu w tym roku jest on bardziej pesymistyczny niż zwykle.

"W pierwszych miesiącach 2009 roku na światowy rynek trafiło 255,6 mln egzemplarzy telefonów, o 20% mniej w porównaniu z czwartym kwartałem 2008 - również bardzo słabym w porównaniu do lat ubiegłych. Co więcej, wynik ten jest aż o 12% gorszy od tego z pierwszego kwartału 2008" - powiedział Kevin Burden, dyrektor wykonawczy z ABI Research.

"Spadek sprzedaży to nowa rzeczywistość, z którą muszą pogodzić się sprzedawcy telefonów. Firmy z branży oraz klienci zaczęli szukać oszczędności. Ta sytuacja sprawia, że producenci wytwarzają mniej urządzeń mobilnych. Warto zauważyć, że zmienił się również profil klienta, który zaczął dostrzegać, jakie właściwie funkcje oferuje jego telefon i zastawiać się czy faktycznie potrzebuje nowego modelu" - dodał Burden.

Pomimo niezbyt optymistycznych wieści dotyczących sprzedaży producenci nie rezygnują z zapowiedzi całkowicie nowych produktów. Wśród najważniejszych trzeba wymienić smartfony takie jak Palm Pre, iPhone 3G S czy Nokia N97.

Zobacz również:

Galeria: 8 smartfonów, które mogą zastąpić iPhone 3G S