100 megabitów w kanalizacji

Bournemouth stanie się pierwszym miastem, w którym internet będzie dostarczany za pomocą przewodów przebiegających przez rury kanalizacyjne.

Cały projekt ma potrwać 2,5 roku i będzie podzielony na pięć etapów. Każdy z nich przewiduje dostarczenie łączy do ponad 17 000 gospodarstw domowych.

Władze miasta popierają inicjatywę w nadziei, że sprawne łącza przyciągną biznes. H2O wykorzysta kanalizację miejską do położenia kabli, dzięki czemu zaoszczędzi olbrzymie kwoty i dużo czasu na robotach inżynieryjnych. Z kanałów do poszczególnych domów kable zostaną ułożone dzięki technologii przeciskania w gruncie specjalnych kanałów o średnicy 20 milimetrów. Każdy z właścicieli zostanie poproszony o zgodę na wykonanie prac, zaś całość kosztów pokryje H2O.

H2O Networks chce być jedynie właścicielem infrastruktury, którą będzie wynajmowało providerom usług szerokopasmowych czy dostawcom sygnału telewizyjnego IPTV. W tej chwili nie wiadomo, ile poszczególni klienci będą musieli zapłacić za 100-megabitowe łącze.