P2P "opodatkowane" w Polsce?

Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP przygotowało projekt ustawy przewidującej legalizację pobierania nieautoryzowanych kopii plików muzycznych i filmów z Internetu. Podstawą projektu jest wprowadzenie dobrowolnej "opłaty rekompensacyjnej", doliczanej do abonamentu za dostęp do Internetu.

Wydarzenia
16 grudnia 2016 r.

Dnia 18 kwietnia 2016 roku upłynął termin implementacji nowych dyrektyw UE regulujących unijny system zamówień publicznych. Przepisy te zostały...

Zarejestruj się
27 stycznia 2017 r.

Warsztaty mają na celu przekazanie wiedzy na temat problemów z prawami autorskimi we współczesnych  projektach IT oraz sposobach ich...

Zarejestruj się
Jacek Skubikowski uważa, że obowiązująca obecnie w Polsce ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych musi zostać znowelizowana. Przypomnijmy, że obecne przepisy ustawy przewidują m.in., iż 3 % ceny czystych nośników (płyt CD/DVD, kaset magnetofonowych i VHS) przekazywane jest wykonawcom (ponieważ czyste nośniki służą do kopiowania utworów, twórcom dzieł należy się z tego tytułu rekompensata). Zdaniem dyrektora SAWP podobne regulacje powinny obowiązywać w przypadku Internetu.

Opłata rekompensacyjna za pobieranie pirackich kopii plików z Sieci miałaby wynosić ok. 4-5 zł za wszystkie utwory chronione prawem autorskim, a nielegalnie udostępniane w sieci i - co podkreśla prezes SAWP, Jacek Skubikowski - byłaby opłatą dobrowolną (zatem nie byłby to obowiązkowy podatek). Organizacje zbiorowej ochrony praw autorskich, takiej ZPAV czy ZAiKS, musiałyby się jednak porozumieć w sprawie sposobu podziału wpływów z tytułu takich opłat, a dopiero potem mogłyby zawierać porozumienia z działającymi w Polsce providerami.

W udzielonym Gazecie Wyborczej wywiadzie, Jacek Skubikowski przekonuje: "Mój pomysł ma pełnić funkcję rekompensacyjną. Prawo musi nadążać za rzeczywistością. Niebawem może się okazać, że większość filmów i muzyki ludzie będą czerpać z internetu, a nie może być tak, że w świetle prawa większość ludzi będzie piratami."

Projekt ustawy trafił już do senatora Krzysztofa Cugowskiego, zasiadającego w senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Więcej informacji: Gazeta Wyborcza

Aktualizacja: 12 stycznia 2006 21:00
Dodaliśmy film prezentujący wypowiedzi przedstawicieli branży muzycznej (między innymi Muńka Staszczyka z T.Love i Szymona Wydry) na temat pomysłu "opodatkowania" P2P.
Aktualizacja: 10 stycznia 2006 13:57
Zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie "Czy zgodzisz się na płacenie dobrowolnego "abonamentu" za korzystanie z sieci P2P?", jaka trwa na łamach serwisu PC World Komputer Online.
Aktualizacja: 05 stycznia 2006 13:04
O komentarz w tej sprawie chcieliśmy zwrócić się do przedstawicieli ZPAV. Poinformowano nas jednak, iż organizacja na chwilę obecną wstrzymuje się od wszelkich komentarzy.

Nie udało nam się także skontaktować z senatorem Krzysztofem Cugowskim.
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.