Antywirus: mały i skuteczny

AIM Fix to program, kóry potrafi się rozprawić z każdym znanym wirusem rozprzestrzeniającym się przez komunikatory internetowe. Jego twórcy twierdzą, że podobne do AIM Fix proste narzędzia antywirusowe mają szanse stać się alternatywą dla tradycyjnych, rozbudowanych programów chroniących system przed wirusami.

Zdaniem ekspertów, komunikatory internetowe mogą stać się w ciągu sekundy źródłem infekcji dla setek tysięcy komputerów. Sieci, w których działają komunikatory internetowe można porównać do populacji zwierząt lub ludzi. Istnieje tam sytuacja, w której każdy komunikuje się z każdym, ale nie bezpośrednio. Wystarczy, że kilku użytkowników komunikatorów jest połączonych z wieloma osobami. Dzięki nim można wysłać niewyobrażalną ilość robaków internetowych.

Matthew Williamson, specjalista Hewlett-Packard pracujący nad zagadnieniem bezpieczeństwa w sieciach IM (instant messaging), stwierdził, że jednym z rozwiązań może być ograniczenie ilości połączeń u najbardziej aktywnych użytkowników (ponad 100 kontaktów). Z kolei firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe każą sobie słono płacić za aplikacje, które nie są do końca skuteczne. Czy można naprawiać już zainfekowane komputery łatwo, skutecznie i za darmo?

Narzędzie o nazwie AIM Fix powstało, aby usuwać wszystkie znane wirusy rozprzestrzeniające się przez sieć AIM. Celem autora było stworzenie aplikacji, która w łatwy sposób pozbędzie się zagrożeń z komputera. Trudno odmówić jej intuicyjności obsługi - wystarczy uruchomić program i poczekać, aż zakończy pracę (trwa to zwykle kilka sekund). Jeżeli "coś" zostanie znalezione, wyświetla się lista potencjalnych niebezpieczeństw. Aplikacja usuwa procesy uruchomione przez wirusy, usuwa niebezpieczne klucze w rejestrze systemowym i usuwa pliki. Jeśli coś jest 'nie tak' i nie można usunąć pliku lub zakończyć procesu, należy uruchomić system Windows w trybie awaryjnym i wtedy uruchomić program. Autor na swojej stronie internetowej oferuje swoją pomoc w każdym przypadku, gdy AIM Fix nie potrafi rozwiązać problemu. Najczęściej jest to kwestia pojawienia się nowego wirusa.

Narzędzie to nie jest może tak rozbudowane, jak duże pakiety antywirusowe, ale pod niektórymi względami znaczenie je przewyższa. Jej zalety to:

- niezwykła szybkość działania pozwala na uruchomienie programu przy każdym starcie systemu, bez konieczności długotrwałego oczekiwania na zakończenie skanowania;

- prostota użytkowania

- częste aktualizacje

- cena (program jest darmowy).

Zapraszamy do pobrania pliku z naszego serwisu.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.