Internauci! Uwaga na cyberchondrię!

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Derby, przeglądanie stron internetowych poświęconych medycynie może doprowadzić do stanu zwanego cyberchondrią.

Wydarzenia
3-4 kwietnia 2017

Coaching w Scrumie, to autorski program szkoleniowy, zaprojektowany z myślą o doskonaleniu pracy każdego Scrum Mastera. 2-dniowe szkolenie,...

Zarejestruj się
Autorzy badania spędzili 18 miesięcy na przeglądaniu internetowych serwisów poświęconych medycynie, szukając w nich porad dotyczących zarówno prostych w leczeniu przeziębień, jak i skomplikowanych nowotworów. W toku badań wykryli oni na stronach wiele nieścisłości, które prowadzić mogą do błędnego zdiagnozowania symptomów pojawiającego się u człowieka schorzenia.

Jak twierdzi doktor Neil Coulson, który koordynował badanie, internauci korzystający z takich serwisów mogą często na własnej skórze doświadczyć skutków błędnej diagnozy zauważonych symptomów. Środowiska lekarskie wykorzystują już pojęcie zwane 'cyberchondrią', określające stan, w którym człowiek korzysta z Internetu w celu dokonania samodzielnej diagnozy choroby, prezentując ją szerszemu gronu ludzi.

Zdaniem Coulsona, podczas przeglądania zawartości internetowych serwisów poświęconych medycynie, warto zatem zwracać uwagę, kto jest ich autorem.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.