DVD Jon zdejmuje zabezpieczenie DRM z plików AAC

Po raz kolejny w kręgu zainteresowania Jona Lecha Johansena, potocznie zwanego DVD Jonem, znalazł się iTunes. Młody Norweg może się tym razem 'pochwalić' projektem o nazwie "playfair", który pozwala zdjąć zabezpieczenia DRM z plików formatu AAC, zakupionych w internetowym sklepie muzycznych iTunes Music Store.

Wydarzenia
16 grudnia 2016 r.

Dnia 18 kwietnia 2016 roku upłynął termin implementacji nowych dyrektyw UE regulujących unijny system zamówień publicznych. Przepisy te zostały...

Zarejestruj się
27 stycznia 2017 r.

Warsztaty mają na celu przekazanie wiedzy na temat problemów z prawami autorskimi we współczesnych  projektach IT oraz sposobach ich...

Zarejestruj się
Do tej pory DVD Jon zdążył już narobić niemało zamieszania, głównie dzięki opracowaniu systemu DeCSS, którego zadaniem było zdejmowanie zabezpieczenia CSS z płyt DVD. W listopadzie ubiegłego roku, oczy Jona Lecha Johansena po raz pierwszy zwróciły się również w stronę produktów koncernu Apple – opracował on niewielką aplikację, która pozwalała przechwycić strumień QuickTime do pliku.

Koncern Apple po uruchomieniu internetowego sklepu muzycznego iTunes Music Store zakupił od firmy Veridisc licencję na technologię o nazwie FairPlay. Jest to system DRM (Digital Rights Management), który ogranicza możliwości użytkownika w dysponowaniu zakupionymi w sklepie iTunes plikami AAC. W wyniku jej działania, zakupione pliki mogą być odtwarzane w samej aplikacji i dodatkowo przeniesione na maksymalnie 3 inne komputery oraz nieograniczoną liczbę odtwarzaczy iPod. Każdy komputer, na którym będą odtwarzane zabezpieczone pliki AAC, musi być zatem odpowiednio zautoryzowany.

Obecnie opracowany przez DVD Jona projekt o nazwie "playfair" wykorzystuje klucz deszyfrujący zawarty w oryginalnie zakupionym w sklepie iTunes pliku AAC do zdjęcia zabezpieczenia DRM. Aplikacja pracuje jednak tylko z plikami, które posiadają taki klucz – nie zaliczają się do nich utwory zabezpieczone systemem DRM, które zostały skopiowane z innego komputera. Opcjonalnie możliwe jest również przeniesienie na niezabezpieczony plik wynikowy informacji zawartych w tagu (wykonawca, tytuł, etc.) oraz ewentualnych dodatków graficznych (przykładowo okładki). Po zdjęciu zabezpieczenia możliwe będzie odtwarzanie plików AAC na wszystkich innych poza iPodem, kompatybilnych odtwarzaczach.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.