Zalana Polska: Nie zdążyli stworzyć systemu ostrzegania

Od powodzi stulecia w 1997 roku żaden z ministrów spraw wewnętrznych nie stworzył systemu ostrzegania o powodzi. Dopiero w tym roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wraz z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej zapowiedziały, że planują wdrożenie systemu osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami oraz systemu wspomagającego zarządzanie ryzykiem powodziowym i systemu katastru wodnego. Niestety przed obecną powodzią zdążyli jedynie rozpisać przetargi na usługi doradcze dla projektów.

Czytaj też:
Co zrobić, gdy woda zaleje dokumenty księgowe - Maciej Sosiński, założyciel Pronox Technology na własnej skórze przekonał się o niszczycielskiej sile powodzi. W 1997 r. stracił dokumentację księgową po wylaniu Odry we Wrocławiu. W efekcie fiskus naliczył firmie karę kilku milionów złotych.

Serwerownia Onetu zagrożona powodzią - Onet jest gotowy do fizycznej ewakuacji jednej z serwerowni znajdującej się na terenie zagrożonym zalaniem w Krakowie. Nowa serwerownia Onetu jest bezpieczna.
"Od powodzi stulecia w 1997 roku żaden z ministrów spraw wewnętrznych nie stworzył systemu ostrzegania o powodzi" - wytyka Dziennik Gazeta Prawna. I dodaje, że Racibórz, który znalazł się pod wodą trzynaście lat temu, dziś był w stanie obronić się przed powodzią tylko dzięki szybkim informacjom z Czech. Tamtejsze służby przeciwpowodziowe na bieżąco podają wielkość opadów, stan rzek i zapełnienia zbiorników retencyjnych oraz ilość wody, jaka będzie z nich spuszczana. Polskie samorządy uruchomienia takiej strony internetowej domagają się od lat. "Ale bez skutku, każda gmina musi o takie informacje starać się na własną rękę" - mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

W Polsce prace nad budową systemów do zarządzania zagrożeniem powodziowym ruszyły dopiero na początku tego roku. W lutym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wraz z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej ogłosiły, że planują wdrożenie systemów informatycznych za łącznie ponad 700 mln zł. Jeszcze w lutym ukazało się ogłoszenie przetargowe na usługi doradcze do pierwszego z tych projektów, oszacowanego na 240 mln zł systemu osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami.

Przedsięwzięcie miało być współfinansowane z funduszy unijnych i znajduje się już na liście podstawowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG), więc komentatorzy sugerowali, że "prawie na pewno" dojdzie do jego realizacji. Dwa pozostałe projekty - na system wspomagający zarządzanie ryzykiem powodziowym za 320 mln zł oraz system katastru wodnego za 150 mln zł nie miały jeszcze w lutym zapewnionego finansowania z UE, ale ich realizacja była prawdopodobna.

Prawdopodobna czy nie, na pewno opóźniona, bo jak widać projekt nie zdążył zostać zrealizowany przed obecną powodzią, która kilka dni temu nawiedziła Polskę.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.