Disconnect dla Chrome - prywatność w sieci

Brian Kennish rzucił swoją pracę w Google i skupił się na rozwijaniu wtyczki zapewniającej prywatność w internecie. Disconnect dla przeglądarek Chrome i Rockmelt blokuje śledzące skrypty witryn, takich jak: Facebook, Twitter, Yahoo, Digg i... wyszukiwarka Google.

Disconnect dla Chrome - prywatność w sieci
Disconnect dla Chrome służył dotąd tylko na Facebooku. Rosnąca popularność zachęciła programistę do dalszej pracy.

Dzięki rozszerzeniu w łatwym sposób można zablokować dostęp stron do naszych plików cookie, historii przeglądania i innych informacji, które mogą być przechowywane w sieci.

Jak zainstalować Disconnect?

1. Aby skonfigurować wtyczkę Disconnect, potrzebna jest przeglądarka Google Chrome lub Rockmelt. Najnowsze wersje programów pobrać można w dziale idg.pl - Download. Na przykład: Google Chrome 8.0.552.215.

2. Rozszerzenie Disconnect dostępne jest na stronie Google - chrome extensions, a także na oficjalnej stronie projektu. Autor zapowiedział, że jeszcze w tym roku wtyczka pojawić się może w wersji dla Firefoksa i Safari.

3. Po kliknięciu w link Install wystarczy potwierdzić rozpoczęcie instalacji. Na pasku adresu pojawi się dodatkowo ikonka d.

4. Klikając w znaczek Disconnect, sprawdzimy które skrypty popularnych stron zostały zablokowane.

Czy warto skorzystać?

Disconnect dla Google pozwala sprawdzić, które strony pobierają nasze dane. Przy okazji, potrafi też przyblokować niektóre ze stron, np. nie wyświetlając reklam czy widżetów.

Świadomy użytkownik Chrome sam powinien sprawdzić czy Disconnect raczej mu pomaga czy przeszkadza. Prywatność w sieci to istotna sprawa. Tydzień temu Microsoft ogłosił, że IE9 będzie posiadać funkcję Tracking Protection.