Allegro - nie daj się oszukać. Przewodnik po bezpiecznych zakupach...

Allegro - nie daj się oszukać. Przewodnik po bezpiecznych zakupach...

Spam na aukcjach, martwe dusze i negatywne komentarze

Allegro - nie daj się oszukać. Przewodnik po bezpiecznych zakupach...

Niektórzy sprzedawcy manipulują słowami kluczowymi w tytułach aukcji, dopisując popularne frazy - np. nazwy szukanych marek.

Na Allegro nieustannie trwa zacięta rywalizacja pomiędzy sprzedawcami. Niekiedy ze szkodą dla klienta. W ostatnim czasie nieuczciwi sprzedawcy zaczęli manipulować słowami kluczowymi umieszczonymi w tytułach aukcji, dodając np. nazwy znanych i szukanych marek odzieżowych do aukcji z tanimi dżinsami. W efekcie użytkownik szukający konkretnej rzeczy jest skazany na przekopywanie się przez dziesiątki błędnych aukcji, które pomimo faktu złamania regulaminu serwisu nie są od razu usuwane. O sprawie napisaliśmy na początku kwietnia, jak się okazało podobne doświadczenia ma wielu naszych czytelników.

Utrudnienia pojawiają się także wtedy, gdy zwalczający się sprzedawcy zaczynają blokować swoje aukcje, licytując wystawione przedmioty z wielu niezweryfikowanych kont (zwanych potocznie wśród użytkowników Allegro "kopertkami"), założonych na fikcyjne dane. Oficjalnie skala problemu jest niewielka, ale jak donoszą internauci, takie praktyki mają miejsce - jedną aukcję może blokować od kilku do kilkunastu martwych dusz, powodując wykupienie wszystkich przedmiotów. Powoduje to konsekwencje także dla sprzedającego, który traci czas poświęcony na zwrot prowizji za wystawienie niesfinalizowanych aukcji.

Powodem sporów bywają także komentarze do aukcji. W styczniu zapadł pierwszy wyrok, w którym internauta został zobowiązany do zamieszczenia oficjalnych przeprosin za negatywny komentarz do aukcji internetowej w Allegro. Użytkownik serwisu wylicytował przedmiot na aukcji sklepu z kosmetykami Vitalmarket.pl, ale - jak udowodniła przed sądem właścicielka sklepu, która pozwała go z powództwa cywilnego - nie zapłacił za zakupy, wystawiając zamiast tego komentarz "Oszust, nie kupujcie od niego!".

Jak nie dać się oszukać? Szukając aukcji zwracaj baczną uwagę na ich tytuły. Jeżeli sprzedawca zamieścił w tytule różne niepowiązane ze sobą nazwy, istnieje duża szansa na to, że chce tylko przykuć twoją uwagę do aukcji. Z reguły postępują tak sprzedawcy wystawiający hurtowe ilości aukcji, może więc warto przejrzeć oferty mniejszej konkurencji?

Jeżeli jesteś nowym kupującym, czym szybciej dokonaj pełnej aktywacji konta (przelewając ze swojego konta bankowego kwotę 1,01 zł na wskazany przez Allegro rachunek). Będziesz dzięki temu bardziej wiarygodny dla sprzedawcy. Jako sprzedający nie możesz zabronić niezweryfikowanym użytkownikom możliwości brania udziału w licytacji. Istnieje za to możliwość ograniczenia nowym kupującym górnego pułapu licytacji do 500 zł. Jeżeli pojawią się problemy z niezweryfikowanymi użytkownikami, pozostaje ci się zgłosić do obsługi Allegro.

W przypadku komentarzy Allegro nie pozostawia użytkownikom sporego pola manewru. Na usunięcie komentarza można liczyć z reguły tylko w przypadku, gdy zawiera on niedopuszczalne treści (wulgaryzmy, dane kontaktowe innej osoby, reklamy lub adresy stron WWW), został wystawiony omyłkowo lub gdy zachodzi podejrzenie, że użytkownik zalicytował przedmiot tylko po to, aby wystawić szkodzący sprzedającemu komentarz. Obsługa Allegro rozpatruje każdy przypadek indywidualnie, może się również zdarzyć, że odmówi usunięcia wpisu. Dlatego najlepszym sposobem na radzenie sobie ze szkodliwymi komentarzami jest skorzystanie z funkcji publikowania odpowiedzi i kulturalne wyjaśnienie innym użytkownikom zaistniałej sytuacji.

Licytuj z rozwagą

Pod względem popularności Allegro nie ma sobie równych wśród polskich serwisów aukcyjnych. Przez ponad 10 lat działalności przekształcił się z internetowego pchlego targu w miejsce zdominowane przez wirtualne sklepy i hurtownie obsługujące po kilkuset klientów dziennie. Wśród profesjonalnych sprzedających mogą się jednak trafić naciągacze, dlatego zawsze warto licytować z rozwagą, stosując się do rad zawartych w naszym artykule.

5 zasad Allegrowicza, o których warto pamiętać

1. Płatność za pobraniem nie jest taka bezpieczna.

Wiele osób wybiera przesyłkę za pobraniem, licząc na to, że będą mogły sprawdzić jej zawartość przy listonoszu przed uiszczeniem opłaty. Jest to możliwe, ale tylko wówczas gdy nadawca zaznaczy taką opcję (usługa nazywa się "Sprawdzenie zawartości przesyłki pobraniowej przez odbiorcę" i kosztuje dodatkowo 5 zł). Nie jest to możliwe w przypadku zwykłej przesyłki pobraniowej, a taka jest najczęściej wybierana przez użytkowników Allegro.

2. 99% pozytywów to nie jest dobry wynik

Jeżeli sprzedawca ma na koncie 10 tys. zakończonych aukcji, to informacja o 99% pozytywów oznacza, że aż 100 aukcji zakończyło się komentarzami neutralnymi lub negatywnymi. Patrz na twarde liczby, nie na statystyki.

3. Korzystaj z numerów kont podanych w opisie aukcji

Jeżeli chcesz mieć pewność, na jaki numer rachunku bankowego masz wysłać zapłatę za wylicytowany przedmiot, zerknij w opis aukcji. Wielu zawodowych sprzedawców umieszcza numery kont na stronach z licytacją lub na podstronach O mnie.

4. Zwracaj uwagę na zdjęcia

W czasach, gdy każdy nowy telefon komórkowy jest wyposażony w przyzwoity aparat fotograficzny, zrobienie zdjęcia wystawianego przedmiotu nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Bądź podejrzliwy - jeżeli sprzedawca unika pokazania jednej strony przedmiotu lub podesłania na prośbę zbliżenia, jest możliwe że chce coś ukryć.

5. Na aukcji nie zawsze jest taniej

Wśród aukcji można trafić na prawdziwe okazje, ale równie dobrze można też przepłacić. Zanim wylicytujesz przedmiot z opcją Kup Teraz, sprawdź oferty sklepów internetowych w porównywarkach cen. Odwiedzając serwis Ceneo (www.ceneo.pl) możesz porównać ceny sklepowe i te z aukcji w Allegro.