Allegro - nie daj się oszukać. Przewodnik po bezpiecznych zakupach...

Allegro - nie daj się oszukać. Przewodnik po bezpiecznych zakupach...

Fikcyjne aukcje

Allegro - nie daj się oszukać. Przewodnik po bezpiecznych zakupach...

Jedną ze skutecznych metod ochrony przed oszustami na aukcjach internetowych jest skorzystanie z systemu Płacę z Allegro, który zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

Historia sklepu internetowego 1rtv.pl to przykład jednego z największych oszustw internetowych w ostatnich latach. Na początku 2009 r. w prasie drukowanej pojawiły się reklamy sklepu, kuszące telewizorami w cenach o połowę niższych niż u konkurencji. Sklep został zablokowany po dwóch tygodniach, ale i tak wiele osób zdążyło wpłacić pieniądze na konto sprzedawcy. Posługujących się fałszywymi danymi oszust pozostawał jednak nieujęty i wkrótce rozpoczął swoją działalność w serwisie aukcyjnym Allegro, gdzie wystawiał głównie sprzęt komputerowy. Lecz to właśnie aktywność w serwisie Allegro pozwoliła policjantom na jego ujęcie. Do tego czasu zdążył on oszukać łącznie ponad 100 osób, wyłudzając od nich ok. 400 tys. zł.

Z kolei w kwietniu tego roku funkcjonariusze policji zatrzymali 19-letniego płocczanina, który oszukał co najmniej 21 osób z całej Polski. Wystawiał na aukcjach części komputerowe, ale nie wysyłał ich po otrzymaniu wpłaty na konto. Wyrok: 2 lata pozbawienia wolności na okres próby 4 lat, grzywna w wysokości 1 tys. zł, dozór kuratora i obowiązek naprawienia szkody.

Jak nie dać się oszukać? Model działa oszustów jest z reguły podobny: najpierw sprzedają niewielkie ilości przedmiotów po dosyć atrakcyjnych cenach, aby zyskać pierwsze pozytywne komentarze. Nie muszą to być nawet duże transakcje, ponieważ Allegro nie przechowuje historii starszych aukcji. Uwiarygadniające opinie mogą też wystawić inni "zaprzyjaźnieni" użytkownicy.

Potem wystarczy wystawić hurtową ilość aukcji z atrakcyjnymi towarami, takimi jak części komputerowe, telefony komórkowe lub telewizory po zaniżonych cenach, z przedpłatą jako jedyną opcją płatności. Sztuka polega na tym, aby sprzedać jak najwięcej nieistniejącego towaru, zanim na koncie sprzedawcy pojawią się pierwsze negatywne komentarze od naciągniętych internautów. Jak pokazuje historia sklepu 1rtv.pl, ambitny oszust potrafi w tym czasie zdobyć kilkaset tysięcy złotych.

Aby uniknąć kłopotów, nie kieruj się wyłącznie liczbą komentarzy. Sprawdź jak długi staż ma sprzedający w serwisie. W przypadku droższych przedmiotów wymagaj od sprzedającego, aby nadał przesyłkę pobraniową z możliwą opcją sprawdzenia zawartości przy kurierze lub pracowniku poczty.

Włamania na konta

W marcu tego roku policjanci z Białegostoku namierzyli czterech młodych mężczyzn w wieku od 17 do 21 lat, których podejrzewano o włamania na konta w serwisach aukcyjnych. Przez około 8 miesięcy udało im się przejąć konta 20 użytkowników. Wykorzystywali je do naciągania kupujących, zmieniając numery kont bankowych na swoje. Za oszustwo komputerowe grozi kara do 5 lat więzienia.

Nie wiadomo, czy akurat ci oszuści działali też na Allegro, ale ta historia stanowi przestrogę, jak łatwo można stracić dostęp do swojego konta - wielu intruzów odgaduje hasła bez sięgania po zaawansowane metody, czasem wystarczy skojarzyć imię domowego pupila z datą urodzenia użytkownika. W czasach wszechobecności serwisów społecznościowych nie są to trudne do zdobycia informacje.

W celu ochrony użytkowników przed podobnymi sytuacjami Allegro przeprowadziło w poprzednie wakacje akcję "Bezpieczne konto". Najpierw wyselekcjonowano grupę użytkowników serwisu, którzy mieli zbyt słabe hasło. Następnie poproszono ich o zmianę hasła na nowe, najlepiej składające się z min. 6 znaków, w tym co najmniej jednej cyfry.

Nawet najlepsze hasło nie zda się jednak na nic, jeżeli w komputerze użytkownika jest zainstalowane oprogramowanie szpiegowskie. W listopadzie zeszłego roku na jednym z zagranicznych forów internetowych poświęconych bezpieczeństwu komputerowemu opublikowano listę co najmniej kilkuset cudzych loginów i haseł do kont w Allegro oraz innych polskich serwisów internetowych. Wątek został na szczęście szybko usunięty. Jak poinformowali specjaliści z firmy Kaspersky Lab, przyczyną wycieku był trojan Trojan-PSW.Win32.Dybalom obecny w komputerach ofiar. Nie była to więc wina Allegro, a użytkowników.

Jak nie dać się oszukać? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje hasło do konta Allegro nie jest dostatecznie trudne do odgadnięcia. Prawidłowe hasło powinno mieć nie mniej niż 6-8 znaków i zawierać co najmniej jedną cyfrę oraz duże i małe litery. Logując się na swoje konto sprawdzaj od czasu do czasu, czy twoje dane nie uległy zmianie, odbieraj także systematycznie pocztę z adresu poczty elektronicznej, który podałeś w Allegro. Gdyby coś działo się z twoim kontem, na pewno otrzymasz powiadomienie e-mailem.

Ochronę przed trojanami wykradającymi hasła zapewni program antywirusowy lub pakiet Internet Security. Unikaj również logowania się z nieznanych komputerów - nigdy nie wiesz, jakie programy są na nim zainstalowane.