tvn24.pl złamał ciszę wyborczą?

Wczoraj o godzinie 20.58, czyli prawie dwie godziny przed zakończeniem przedłużonej ciszy wyborczej, na stronie tvn24.pl pojawił sie artykuł na temat wyników sondaży wyborczych. Chwilę później po sieci zaczęły krążyć zrzuty tej strony z wstępnymi wynikami wyborów.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie po godzinie 22, Jakub Sufin, kierownik zespołu tvn24.pl, tłumaczył, że serwis został zaatakowany przez hakerów, którzy rozprzestrzeniają testowe informacje z bazy danych serwisu. Były to testowe informacje, ponieważ wyniki opublikowanych przedwcześnie sondaży różniły się nieco od tych udostępnionych przed 23.

Obok ataku hakerów, istnieje jednak drugi możliwy scenariusz, o którym pisali na swoich blogach m.in. Tomasz Topa i Grzegorz Marczak. Autor udostępnionego w sieci tekstu nt. sondażowych wyników wyborów mógł edytować swój materiał, i zamiast zapisać artykuł jako szkic, zapisał przez pomyłkę jako publikację, dlatego informacja znalazła się na stronie. Po kilku minutach, feralny tekst na temat sondaży nie był już dostępny.

tvn24.pl złamał ciszę wyborczą?

Testowe informacje na temat wyników sondaży wyborczych opublikowane około 21:00 na stronach tvn24.pl, źródło: Wikinews

Potwierdzenia internautów, którzy widzieli ok. 21 wyniki sondaży oraz zrzuty ze stron tvn24.pl można znaleźć m.in. na Wykop.pl .

Jakub Sufin, kierownik zespołu tvn24.pl

O 19.30 na skutek pomyłki technika opublikował się na stronie głównej plakat zapowiadający Wieczór Wyborczy na tvn24.pl, w wersji, która miała wejść po zakończeniu ciszy wyborczej. Na plakacie były przedstawione słupki obrazujące wyniki sondaży.

Ta grafika nie miała nic wspólnego z realnymi wynikami jakiegokolwiek sondażu. Plakat linkował do strony, na której miały się wkrótce wyświetlać wyniki w specjalnym flaszowym mechanizmie, ale w momencie publikacji mechanizm był zasłonięty planszą z napisem "cisza wyborcza".

Kiedy zauważyliśmy co się stało, natychmiast usunęliśmy tę grafikę, jednak zanim to nastąpiło, minęło kilka minut (czas niezbędny na tzw. replikację).

Podejrzewamy, że tych kilka minut wystarczyło najbardziej zaawansowanym userom, by zorientować się jak można przedostać się na naszą stronę testową, a potem metodą prób i błędów wejść na nią i zrobić screeny - bo kilka minut po 22.00 zaczęliśmy dostawać maile zawierające linki do zrzutów ekranowych z naszej strony redakcyjnej, gdzie materiały są edytowane przed publikacją.

tvn24.pl złamał ciszę wyborczą?

Plakat zapowiadający Wieczór Wyborczy na tvn24.pl opublikowany przed 21

http://www.tvn24.pl

Aktualizacja: 22 października 2007 14:54

Dodaliśmy komentarz Jakuba Sufina, szefa zespołu tvn24.pl, opisujący wczorajsze zdarzenie oraz zdjęcie przedstawiające plakat, jaki pojawił się na stronie głównej tvn24.pl przed 21.