mediaStandard 2009. Oblicza nowych mediów - relacja z konferencji

Jakie są strategie mediów na przetrwanie w czasach kryzysu oraz jak efektywnie wykorzystać konwergencję? Czy prasę tradycyjną czeka zagłada? Jak zmienia się konsumpcja treści oraz czy w pogoni za newsem nie gubi się jego jakość i rzetelność? Na te i inne pytania próbowaliśmy szukać odpowiedzi wspólnie z zaproszonymi gośćmi konferencji organizowanej przez Internet Standard. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z konferencji mediaStandard 2009. Oblicza nowych mediów.

mediaStandard 2009. Oblicza nowych mediów - relacja z konferencji
Podczas gdy na świecie spowolnienie gospodarcze coraz wyraźniej daje się we znaki koncernom medialnym, gdy zamykane są kolejne tytuły gazet, a inne przenoszone są do internetu, w Polsce jak na razie nie odnotowaliśmy spektakularnych bankructw i upadków wydawców mediów tradycyjnych. Nie znaczy to, że tematu nie ma: zwolnienia, ograniczanie budżetów, koncentrowanie strategi rowoju na obecności w sieci - niewątpliwie kryzys odczuwają dziś również najważniejsi gracze rynku mediowego w Polsce. Analiza wystąpień prelegentów, którzy nie obawiali się w tym trudnym okresie zaprezentować swych strategii on-line pozwala wierzyć, że są pomysły na przetrwanie w obecnych niepewnych czasach - oby teraz starczyło chęci, środków i zasobów na ich realizację.

Internetowy poker

Krajobraz polskiego rynku mediowego z uwzględnieniem strategii on-line nakreślił w swej prezentacji Krzysztof Urbanowicz, prezes Mediapolis, dyrektor na Europę Wschodnią międzynarodowej firmy konsultingowej Mignon-Media.

mediaStandard 2009. Oblicza nowych mediów - relacja z konferencji

Krzysztof Urbanowicz

Ekstraklasę współczesnych mediów w Polsce tworzą podmioty o niezachwianej pozycji w internecie, które nie przespały odpowiedniego momentu zaistnienia on-line, i które dziś dyktują warunki innym graczom: ITI koncentrujące swoją uwagę na rozwoju marek TVN i Onet oraz Agora znajdująca dla siebie miejsce poprzez zajmowanie internetowych nisz kolejnymi serwisami. Druga liga jest najliczniejsza, tworzą ją zarówno podmioty, które niedawno znalazły się w sieci, jak i te, które konsekwentnie i mozolnie nadrabiają straty do liderów stawki. Drugoligowcami są: Bauer (zawdzięczający swą pozycję w sieci Interii), G+Jahr (czy ktoś wie po co temu koncernowi epuls?), Edipresse, realizujący projekty "parentingowe", Axel Springer, który zaległy czas słusznie postanowił nadrobić uruchamiając "bezpieczne" serwisy adresowane do kobiet, Infor (jak mało który gracz zawdzięczający kryzysowi wzrost liczby czytelników swoich treści), Murator (przodujący w branży budownictwa i nieruchomości), Polskapresse (dzięki dobrej pozycji Gratki i wiadomości24.pl), Media Regionalne (jak okazało się w prezentacji przedstawicieli tej firmy, gracz konsekwentnie realizujący obraną 3 lata temu strategię on-line), Wprost (który wiedział co i kiedy kupić). Trzecia liga - a więc outsiderzy polskiego internetu to: podmioty nieposiadające strategii on-line (TVP, Polityka) oraz Burda i Marquard - wydawnictwa, które konsekwentnie i całkowicie bojkotują internet, a także Rzeczpospolita, która zauważyła powstanie IV RP, a przeoczyła powstanie sieci. W ligowych tabelach Krzysztofa Urbanowicza zabrakło jednak Polsatu - czyżby Ipla i Redefine okazały się niewystarczające by uplasować się chociaż w drugiej lidze?

Krzysztof Urbanowicz podał również 8-punktowy przepis na to, jak przetrwać w czasach kryzysu.

mediaStandard 2009. Oblicza nowych mediów - relacja z konferencji

"Drugie życie mediów tradycyjnych" Krzysztof Urbanowicz, Mediapolis

Ciekawe wnioski, w wielu obszarach potwierdzające rozkład sił w polskiej lidze internetu zaprezentował Andrzej Garapich, prezes PBI zestawiając dane dotyczące czytelnictwa wydawnictw prasowych wraz ze statystykami Megapanelu PBI/Gemius odnośnie oglądalności wersji on-line poszczególnych tytułów. Okazuje się, że wśród dzienników najlepiej radzi sobie "Gazeta Wyborcza" (15,4% zasięg wg PBC) oraz Wyborcza.pl (8,6% zasięg wg Megapanelu PBI/Gemius). Z kolei Dziennik.pl ma mocniejszą pozycję w internecie (6,6% zasięg wg Megapanelu PBI/Gemius, prawie 50% przyrost w porównianiu danych za styczeń 2009 i 2008 r.) niż w prasie - "Dziennik" czyta 4,6% populacji wg Polskich Badań Czytelnictwa. Jeśli zaś chodzi o tygodniki: to liderów w wersji drukowanej (a więc przede wszystkim "Tele Tydzień", "Życie na Gorąco", "Chwila dla Ciebie", "Naj") całkowicie w sieci nie ma. Prym z kolei wiedzie Wprost24.pl (2,7% zasięg wg Megapanelu PBI/Gemius) i Autoswiat.pl (2,5%). Analogicznie przedstawia się sytuacja miesięczników. Najbardziej poczytne magazyny ("Twój Styl", "Klaudia", "Cztery Kąty") są całkiem niewidoczne w sieci. Jest za to Murator.pl z 4,8% zasięgiem wg Megapaenlu PBI/Gemius. Kiedy wydawcy popularnych w kioskach tytułów zauważą sieć i zechcą wreszcie wykorzystać jej potencjał? Na to pytanie niestety nie znamy odpowiedzi.

Prezentacja przedstawicieli Axel Springer być może zasiała odrobinę niepokoju wśród pierwszoligowych graczy. Piotr Welc, dyrektor wydawniczy Dziennik.pl przedstawił rozpoczęty niedawno i sporo obiecujący proces rozwoju serwisu, który swój finał ma mieć pod koniec bieżącego roku. Znaczące dziennikarskie nazwiska, duża ilość dobrych newsów, nowy layout, multimedia, większa uwaga przykładana do UGC - to kierunek, w którym rozwijany jest i będzie informacyjny serwis z portfela Axel Springer. Strategia on-line w Polsce obrana przez Axel Springer zakłada również (uwaga!) wkroczenie do branży rekrutacyjnej - w kwietniu nastąpi start nowej platformy technologicznej, przygotowanej we współpracy z wiodącym światowym providerem job boards solution: Madgex. Axel Springer wyraźnie awansować chce do ekstraklasy polskiego internetu.

mediaStandard 2009. Oblicza nowych mediów - relacja z konferencji

"Strategia internetowa Axel Springer Polska" Michał Fijoł, Axel Springer Polska