Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

ineen - rośnie konkurencja dla Skype'a

Jeśli szukacie programu, który posłuży Wam do prowadzenia darmowych rozmów głosowych (i nie tylko), a z jakiegoś powodu nie chcecie korzystać ze niesamowicie popularnego Skype'a, to... już nie musicie szukać. Na rynku darmowych rozmów VoIP pojawił się nowy gracz, który oprócz standardowych funkcji komunikatora internetowego oferuje wiele dodatkowych funkcji - m.in. wideorozmowy, wideokonferencje, czy też możliwość rejestrowania prowadzonych rozmów. Jego zaletą jest szeroki wachlarz oferowanych możliwości oraz fakt, iż oparty jest wyłącznie na otwartych standardach. Przedstawiamy Wam ineena!

ineen - rośnie konkurencja dla Skype'a
Dlaczego ineen miałby być taki wyjątkowy? Pomimo, że program jest nadal w wersji beta i na pewno czeka go jeszcze wiele poprawek, to jego funkcjonalność zapowiada się bardzo interesująco. Jest to chyba pierwszy, 'naładowany' aż tyloma funkcjami, udostępniony za darmo komunikator. Poza tym wszystkie zaimplementowane w nim protokoły przesyłania wideo, dźwięku i wymiany wiadomości IM bazują na otwartych standardach. Ineen może stanowić doskonałą alternatywę choćby dla Skype'a, który bazuje na silniku głosowym GIP, wykorzystującym własny protokół, czy Pulver Communicator'a, który został zbudowany w oparciu o Microsoft RTC (Real Time Communication) API.

Pobierając ze strony producenta darmowego klienta, możemy się, również bez żadnej opłaty, zarejestrować i otrzymać numer ineen. W tym momencie możemy już zacząć używać go do kontaktów z innymi użytkownikami sieci wykorzystującej protokół SIP (Session Initiation Protocol), takich jak Free World Dialup, SIPphone,http://iptel.org , TerraCall oraz innych, które można znaleźć poprzez witrynę SIPIndex.

ineen - rośnie konkurencja dla Skype'a

Ineen

Wśród podstawowych funkcji ineena należy na pewno wymienić:

@ funkcję standardowego, tekstowego komunikatora z dobrze znaną listą kontaktów, grupowaniem i listami rozmów (odebranych i nieodebranych);

@ głosowe połączenia konferencyjne pomiędzy maksymalnie dziesięcioma użytkownikami oraz funkcje automatycznego odpowiadania na wywołania (auto-answer - AA) oraz automatycznego dołączania do pokojów konferencyjnych (auto-conference - AC);

@ rozproszone audiokonferencje, polegające na możliwości łączenia ze sobą pokojów konferencyjnych, co zapewnia teoretycznie nieograniczoną grupę użytkowników rozmawiających między sobą;

@ wideokonferencje zapewniające możliwość rozmowy z równocześnie czterema osobami;

@ możliwość nagrywania rozmów, zarówno audio, jak i wideo;

@ funkcja telefonu głośnomówiącego, która pozwala na rozmowę poprzez mikrofon i zewnętrzne głośniki bez powstającego w takich przypadkach sprzężenia, dzięki zastosowaniu technologii redukcji echa (Acoustic Echo Cancellation - AEC);

@ zawieszanie i przełączanie się pomiędzy połączeniami;

@ bierne i czynne przekazywanie połączeń (XFER);

@ funkcja automatycznego odrzucania połączeń - tryb "nie przeszkadzać" (do not disturb - DND);

ineen - rośnie konkurencja dla Skype'a

Ineen

Na pewno od razu pojawią się pytania, czy można wykorzystywać ineena do komunikacji z użytkownikami innych popularnych sieci, takich jak Skype, ICQ, AOL, Yahoo, MSN Messenger, czy rodzime Gadu-Gadu. Niestety - na razie nie, ponieważ żadna z tych sieci nie używa protokołu SIP. Jeżeli któraś z nich w przyszłości zdecyduje się na taki krok, to oczywiście nie będzie problemu, ale w tej chwili nie jest to możliwe.

Komunikator został zbudowany przy wykorzystaniu biblioteki eyeBeam SDK firmy Xten, uznawanej za jeden z najlepszych produktów VoIP dostępnych obecnie na rynku - zarówno z uwagi na doskonałe parametry dźwięku i obrazu, jak i bazowanie jedynie na otwartych standardach. Więcej technicznych szczegółów można uzyskać na stronie Xten.

Póki co dostępne są wersje ineena na platformy Windows, MacOS X oraz Pocket PC, jednak pojawiła się informacja, że w przeciągu najbliższych tygodni Xten udostępni swoje SDK także dla Linuksa. Więc zaraz po tym pojawi się także pierwsza wersja na tę platformę systemową. Będzie ona udostępniała na razie jedynie komunikację głosową, jednak systematycznie będą dodawane także funkcje wideo oraz IM.

Darmowe wsparcie techniczne jest dostępne poprzez forum internetowehttp://support.ineen.com .

Strona domowa ineen