iTunes i Sony Connect pozwane!

Francuska organizacja konsumencka UFC-Que Choisir pozywa sklepy muzyczne Apple iTunes i Sony Connect za naruszenie prawa Unii Europejskiej o uczciwej konkurencji. Zdaniem autorów pozwu, firmy naruszają przepisy unijne, zmuszając swoich klientów do korzystania tylko z ich odtwarzaczy muzycznych.

Pozew UFC-Que Choisir należy odnieść głównie do kwestii odtwarzaczy przenośnych, w innym wypadku wydaje się on mieć słabe podstawy (utwory pobrane z iTunes i Connect mogą być bowiem odtwarzane na każdym 'pececie').

Na korzyść iTunes świadczy też fakt, iż w minionym roku ta sama organizacja oddaliła skargę firmy VirginMega, francuskiego partnera wytwórni Virgin, która domagała się od Apple'a licencjonowania jej własnego standardu ochrony praw autorskich DRM. W praktyce oznaczało to, że Apple ma prawo do faworyzowania swoich produktów i technologii.

UFC-Que Choisir żąda teraz 'otwarcia się' obu serwisów na innych producentów odtwarzaczy oraz wypłaty przez nie odszkodowania w wysokości 30 tys. euro (38,5 tys. USD).

Jest to kolejny przypadek, kiedy to sklep iTunes oskarżany jest o naruszanie prawa o uczciwej konkurencji. W styczniu tego roku do sądu w Kalifornii wpłynął pozew jednego z użytkowników sklepu, który nie był zadowolony z wymogu posiadania odtwarzacza iPod do słuchania pobranych w sklepie utworów.