Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

iTunes i Sony Connect pozwane!

Francuska organizacja konsumencka UFC-Que Choisir pozywa sklepy muzyczne Apple iTunes i Sony Connect za naruszenie prawa Unii Europejskiej o uczciwej konkurencji. Zdaniem autorów pozwu, firmy naruszają przepisy unijne, zmuszając swoich klientów do korzystania tylko z ich odtwarzaczy muzycznych.

Pozew UFC-Que Choisir należy odnieść głównie do kwestii odtwarzaczy przenośnych, w innym wypadku wydaje się on mieć słabe podstawy (utwory pobrane z iTunes i Connect mogą być bowiem odtwarzane na każdym 'pececie').

Na korzyść iTunes świadczy też fakt, iż w minionym roku ta sama organizacja oddaliła skargę firmy VirginMega, francuskiego partnera wytwórni Virgin, która domagała się od Apple'a licencjonowania jej własnego standardu ochrony praw autorskich DRM. W praktyce oznaczało to, że Apple ma prawo do faworyzowania swoich produktów i technologii.

UFC-Que Choisir żąda teraz 'otwarcia się' obu serwisów na innych producentów odtwarzaczy oraz wypłaty przez nie odszkodowania w wysokości 30 tys. euro (38,5 tys. USD).

Jest to kolejny przypadek, kiedy to sklep iTunes oskarżany jest o naruszanie prawa o uczciwej konkurencji. W styczniu tego roku do sądu w Kalifornii wpłynął pozew jednego z użytkowników sklepu, który nie był zadowolony z wymogu posiadania odtwarzacza iPod do słuchania pobranych w sklepie utworów.