iTunes 4.9 - kolejna wersja odtwarzacza

Jest już dostępna najnowsza wersja aplikacji iTunes, oznaczona numerem 4.9. Nowa edycja aplikacji, której głównym zadaniem jest obsługa internetowego sklepu muzycznego pod tą samą nazwą, została wyposażona w bardzo ciekawą funkcję wyszukiwania tzw. "podcastów", czyli amatorskich nagrań audio, umieszczanych w Internecie np. w charakterze dzienników online.

iTunes 4.9 - kolejna wersja odtwarzacza
Nowa funkcjonalność rzuca się w oczy użytkownika zaraz po zainstalowaniu aplikacji - w menu znajduje się nowa ikona "Podcasts". W sekcji tej będą umieszczane subksrybowane podcasty. Użytkownik może sprecyzować, jak często aplikacja będzie poszukiwać w Sieci nowych epizodów, które z nich pobrać i jak wiele zachować. Tak jak w przypadku "zwykłych" plików audio (np. utworów muzycznych), pobrane przekazy można skopiować na dysk przenośnego odtwarzacza iPod.

iTunes 4.9 - kolejna wersja odtwarzacza

iTunes 4.9 - zmiana ustawień pobierania "podcastów"

Użytkownicy starszych wersji aplikacji iTunes także będą mogli uzyskać dostęp do sekcji Podcasts na witrynie sklepu i pobierać niektóre z nich. Jednakże bezproblemowe pobieranie, subskrypcja i zarządzanie nimi gwarantuje jedynie instalacja wersji 4.9.

Dodatkowo Apple opublikował aplikację o nazwie Chapter Tool. Z informacji udzielonych przez firmę wynika, że program, który znajduje się jeszcze w fazie beta-testów, umożliwi tworzenie plików w formacie MPEG4 AAC złożonych z uporządkowanych w kolejne rozdziały "podcastów".

Aplikację można pobrać za darmo ze strony producenta. Plik instalacyjny dla użytkowników Windows zajmuje 21 MB, a dla posiadaczy komputerów Mac - 11 MB.

Wymagania systemowe:

iTunes 4.9 - kolejna wersja odtwarzacza

iTunes 4.9 - i gra muzyka!

Mac OS X 10.2.8 lub nowszy (Mac OS X 10.3 niezbędny do działania usługi AirPort Express)

Procesor: co najmniej G3 400 MHz

Pamięć: 128 MB (zalecane 256 MB)

Odtwarzacz: co najmniej QuickTime 6.2 (QuickTime 6.5.2 i najnowsze uaktualnienie niezbędne do korzystania z zasobów zakupionych w iLife '04)

Windows 2000/XP

Procesor: Pentium 500 MHz lub nowszy

QuickTime 6.5.2

Pamięć: 128 MB (zalecane 256 MB)

Zaleca się także instalację Service Pack'ów.

Więcej informacji: Apple.

Aktualizacja: 01 lipca 2005 10:46

W ciągu zaledwie dwóch dni od daty premiery odtwarzacza, klienci sklepu iTunes zasubskrybowali ponad milion "podcastów", dostępnych w iTunes Podcast Directory.