Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

iTunes 4.9 - kolejna wersja odtwarzacza

Jest już dostępna najnowsza wersja aplikacji iTunes, oznaczona numerem 4.9. Nowa edycja aplikacji, której głównym zadaniem jest obsługa internetowego sklepu muzycznego pod tą samą nazwą, została wyposażona w bardzo ciekawą funkcję wyszukiwania tzw. "podcastów", czyli amatorskich nagrań audio, umieszczanych w Internecie np. w charakterze dzienników online.

iTunes 4.9 - kolejna wersja odtwarzacza
Nowa funkcjonalność rzuca się w oczy użytkownika zaraz po zainstalowaniu aplikacji - w menu znajduje się nowa ikona "Podcasts". W sekcji tej będą umieszczane subksrybowane podcasty. Użytkownik może sprecyzować, jak często aplikacja będzie poszukiwać w Sieci nowych epizodów, które z nich pobrać i jak wiele zachować. Tak jak w przypadku "zwykłych" plików audio (np. utworów muzycznych), pobrane przekazy można skopiować na dysk przenośnego odtwarzacza iPod.

iTunes 4.9 - kolejna wersja odtwarzacza

iTunes 4.9 - zmiana ustawień pobierania "podcastów"

Użytkownicy starszych wersji aplikacji iTunes także będą mogli uzyskać dostęp do sekcji Podcasts na witrynie sklepu i pobierać niektóre z nich. Jednakże bezproblemowe pobieranie, subskrypcja i zarządzanie nimi gwarantuje jedynie instalacja wersji 4.9.

Dodatkowo Apple opublikował aplikację o nazwie Chapter Tool. Z informacji udzielonych przez firmę wynika, że program, który znajduje się jeszcze w fazie beta-testów, umożliwi tworzenie plików w formacie MPEG4 AAC złożonych z uporządkowanych w kolejne rozdziały "podcastów".

Aplikację można pobrać za darmo ze strony producenta. Plik instalacyjny dla użytkowników Windows zajmuje 21 MB, a dla posiadaczy komputerów Mac - 11 MB.

Wymagania systemowe:

iTunes 4.9 - kolejna wersja odtwarzacza

iTunes 4.9 - i gra muzyka!

Mac OS X 10.2.8 lub nowszy (Mac OS X 10.3 niezbędny do działania usługi AirPort Express)

Procesor: co najmniej G3 400 MHz

Pamięć: 128 MB (zalecane 256 MB)

Odtwarzacz: co najmniej QuickTime 6.2 (QuickTime 6.5.2 i najnowsze uaktualnienie niezbędne do korzystania z zasobów zakupionych w iLife '04)

Windows 2000/XP

Procesor: Pentium 500 MHz lub nowszy

QuickTime 6.5.2

Pamięć: 128 MB (zalecane 256 MB)

Zaleca się także instalację Service Pack'ów.

Więcej informacji: Apple.

Aktualizacja: 01 lipca 2005 10:46

W ciągu zaledwie dwóch dni od daty premiery odtwarzacza, klienci sklepu iTunes zasubskrybowali ponad milion "podcastów", dostępnych w iTunes Podcast Directory.