iPhone 5 może nadejść z opóźnieniem

Apple podało, że coroczna konferencja WWDC odbędzie się od 6 do 10 czerwca, a jej głównym tematem będą systemy operacyjne iOS i Mac OS. Firma nie wspomniała nic o nowym iPhonie, który zwykle był prezentowany właśnie latem. Możliwe więc, że Apple złamie swoją tradycję i nowy smartfon zostanie zaprezentowany w późniejszym terminie.

iPhone 5 może nadejść z opóźnieniem
Apple, od kilku lat, na wiosnę prezentuje kolejną wersję systemu iOS, a latem nowy model iPhonea'a. Zwykle jest on najważniejszym wydarzeniem w letnim kalendarzu firmy. Tymczasem, oznajmiła ona, że głównym tematem czerwcowej konferencji WWDC będzie przyszłość iOS oraz Mac OS.

Nie ma więc mowy o nowym smartfonie, a jedynie o systemach operacyjnych urządzeń firmy Apple. Jeśli nowy iOS zostanie zaprezentowany dopiero latem, to mało prawdopodobne, by razem z nim wydany został iPhone 5. W takiej sytuacji jego premiera zostanie raczej przeniesiona na jesień.

Pojawiły się spekulacje na temat przyczyn takiego działania Apple. Jedną z możliwości jest chęć odejścia od schematu i zaskoczenie mediów oraz użytkowników. Jeśli tak, to możliwe, że iPhone 5 zostanie jednak zaprezentowany jeszcze tego lata. Choć jest to wątpliwe, gdyż do dyspozycji deweloperów nie oddano na razie systemu iOS 5 i nie dano szansy na dopracowanie swoich aplikacji.

Możliwe też, że iPhone nie ukaże się latem, gdyż problem stanowią dostawy części z dotkniętej kataklizmem Japonii. Kraj ten jest głównym dostawcą m.in. wafli krzemowych i materiałów do produkcji obwodów drukowanych. Z innego punktu widzenia, opóźnienie iPhone'a 5 da więcej czasu na sprzedaż iPhone'a 4, który ciągle jest bardzo popularny.