Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

iPad w sprzedaży. W Polsce najszybciej 10 kwietnia

Tablet Apple iPad trafił dziś do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. W najtańszej wersji z 16 GB pamięci urządzenie kosztuje 499 dolarów. Za wersję z 32 GB trzeba zapłacić 599 dolarów, natomiast z 64 GB - 699 dolarów. Produkt można również kupić na serwisach aukcyjnych w Polsce - wówczas iPada otrzyma się około 10 kwietnia. iPad określany przez Apple jako tablet ma być rewolucją na miarę netbooka.

iPad w sprzedaży. W Polsce najszybciej 10 kwietnia
Apple iPad
iPad w pigułce

Pakiet z Apple iPad

iPad w ciemnym pomieszczeniu

Aplikacja YouTube dla iPada

Dotykowa klawiatura horyzontalna

Mapy i GPS

Strona BBC - brak obrazka formatu Flash

Zobacz galerie:

Polecamy:

iPad trafił dziś do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych. Najnowsze urządzenie Apple z założenia ma być połączeniem smartfona i laptopa. Steve Jobs powiedział podczas pierwszej prezentacji iPada w styczniu tego roku, że produkt będzie lepszy od obu rozwiązań i doskonale posłuży do przeglądania Sieci, pisania i wysyłania e-maili, oglądania zdjęć i wideo, zabawy w gry oraz czytania ebooków.

Apple wprowadzając iPada na rynek ma zamiar dokonać rewolucji na miarę premiery netbooków. Wiele osób pozostaje jednak sceptycznych i twierdzi, że iPad jest zbędnym gadżetem, który nie ma szans spełniać jednocześnie roli komputera przenośnego, czytnika e-booków i platformy do gier.

iPad od środka - specyfikacja techniczna

iPad to urządzenie Apple należące do kategorii tabletów. Cechą wyróżniającą iPada jest 9,7-calowy wyświetlacz IPS (rozdzielczość 1024x768 przy 132 pikselach na cal) z pełną obsługą technologii dotykowej multi-touch i możliwością ustawiania obrazu w pozycji pionowej i horyzontalnej. Sercem iPada jest procesor 1 GHz Apple A4.

Za połączenie iPada z Internetem odpowiada w podstawowej wersji moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n oraz Bluetooth 2.1 + EDR. Bardziej rozbudowana wersja posiada również moduł GSM/EDGE/UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz).

iPad posiada 16, 32 lub 64 GB pamięci SSD (do wyboru w momencie zakupu), wbudowany akcelerometr, kompas, mikrofon, GPS (model Wi-Fi + 3G), Cellular (model Wi-Fi + 3G), kieszeń na kartę SIM (model Wi-Fi + 3G) oraz 30-pinowe gniazdko, które w przyszłości ma posłużyć do podłączania dodatkowych akcesoriów, np. mechanicznej klawiatury.

iPad zasilany jest litowo-polimerowym akumulatorem 25 Wh (watogodzin), która wytrzyma nawet 10 godzin pracy na jednym ładowaniu oraz nawet miesiąc w trybie spoczynku. Steve Jobs podczas jednej z prezentacji iPada zapowiedział, że urządzenie pozwala na sześć dni słuchania muzyki bez przerwy. Ładowanie urządzenia dokonuje się za pomocą zasilacza lub USB podłączonego do komputera. iPad automatycznie przechodzi w tryb mniejszego poboru energii po odłożeniu go na półkę.

iPad ma pół cala grubości (wymiary w mm: 242,8x189,7x13,4) i waży 0,73 kg. Urządzenie jest więc lżejsze i cieńsze niż jakikolwiek netbook.

Tablet iPad - do czego to służy?

iPad bazowo umożliwia przeglądanie zasobów Sieci za pomocą przeglądarki Safari, słuchanie muzyki (AAC, Protected AAC - iTunes Store, MP3, MP3 VBR, Audible 2, 3 i 4, Apple Lossless, AIFF, WAV), oglądanie zdjęć (JPG, TIFF, GIF), pracę na dokumentach biurowych o rozszerzeniach Microsoft Office: DOC i DOCX (Word), XLS i XLSX (Excel), PPT i PPTX (PowerPoint); formaty iWorks: KEY (Keynote); NUMBERS (Numbers); PAGES (Pages); pliki PDF (Adobe Preview i Acrobat), a także TXT (tekst), RTF (tekst sformatowany) i VCF (wizytówka), a także planowanie czasu za pomocą kalendarza i modułu kontaktów, korzystanie z map (Google Maps) i nawigacji. Część z możliwości dostępna jest tylko dla modelu Wi-Fi z 3G.

W iPadzie nie brak również bardziej zaawansowanej rozrywki - swoje gry przeznaczone na tę platformę zaprezentowały m.in. Gameloft (N.O.V.A.) oraz Electronic Arts (Need for Speed).

Kluczową cechą urządzenia iPad jest wsparcie usług i aplikacji, które udostępnia Apple. iPad został zintegrowany z usługami takimi jak m.in. iTunes (co pozwala na kupowanie muzyki, filmów czy show telewizyjnych) oraz iBooks (umożliwia kupowanie książek elektronicznych z oferty takich wydawców jak Simon & Schuster, HarperCollins oraz Penguin).

Kosztowny gadżet?

iPad w Stanach Zjednoczonych kosztuje 499 dolarów (wersja 16 GB), za wersję z 32 GB trzeba zapłacić 599 dolarów, natomiast w wersji z 64 GB - 699 dolarów.

Urządzenie iPad było dostępne na aukcjach Allegro w przedsprzedaży już dzień po tym, jak w styczniu br. Apple zapowiedziało swój produkt światu. Cena iPada wynosiła wówczas około 2060 złotych.

Obecnie na Allegro znaleźć można kilka aukcji z urządzeniem iPad. Sprzedający oferują iPada kolejno w cenach:

2150 zł (16 GB, Wi-Fi bez 3G)

2525 zł (32, GB Wi-Fi bez 3G)

2945 zł (64 GB, Wi-Fi bez 3G)

2800 zł (16 GB, Wi-Fi z 3G)

3300 zł (32 GB, Wi-Fi z 3G)

3500 (64 GB, Wi-Fi z 3G).

Sprzedawcy z Allegro gwarantują dostawę do 7 dni od momentu złożenia zamówienia. Wynika z tego, że iPada można najszybszą drogą otrzymać w Polsce około 10 kwietnia br.

Według specjalistów z firmy iSuppli koszt materiałów i produkcji modelu iPad 16 GB bez modemu 3G to 229,35 USD. Aby wyprodukować po jednym egzemplarzu 32- i 64-gigabajtowego iPada Apple wydaje odpowiednio 287 i 335 dolarów. iSuppli szacuje, że najbardziej kosztownym elementem tabletu jest jego ekran - 9,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, obsługujący technologię multitouch. Koszt tego komponentu oszacowany został na ok. 80 dolarów.