iPad w sprzedaży. W Polsce najszybciej 10 kwietnia

Tablet Apple iPad trafił dziś do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. W najtańszej wersji z 16 GB pamięci urządzenie kosztuje 499 dolarów. Za wersję z 32 GB trzeba zapłacić 599 dolarów, natomiast z 64 GB - 699 dolarów. Produkt można również kupić na serwisach aukcyjnych w Polsce - wówczas iPada otrzyma się około 10 kwietnia. iPad określany przez Apple jako tablet ma być rewolucją na miarę netbooka.

iPad w sprzedaży. W Polsce najszybciej 10 kwietnia
Apple iPad
iPad w pigułce

Pakiet z Apple iPad

iPad w ciemnym pomieszczeniu

Aplikacja YouTube dla iPada

Dotykowa klawiatura horyzontalna

Mapy i GPS

Strona BBC - brak obrazka formatu Flash

Zobacz galerie:

Polecamy:

iPad trafił dziś do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych. Najnowsze urządzenie Apple z założenia ma być połączeniem smartfona i laptopa. Steve Jobs powiedział podczas pierwszej prezentacji iPada w styczniu tego roku, że produkt będzie lepszy od obu rozwiązań i doskonale posłuży do przeglądania Sieci, pisania i wysyłania e-maili, oglądania zdjęć i wideo, zabawy w gry oraz czytania ebooków.

Apple wprowadzając iPada na rynek ma zamiar dokonać rewolucji na miarę premiery netbooków. Wiele osób pozostaje jednak sceptycznych i twierdzi, że iPad jest zbędnym gadżetem, który nie ma szans spełniać jednocześnie roli komputera przenośnego, czytnika e-booków i platformy do gier.

iPad od środka - specyfikacja techniczna

iPad to urządzenie Apple należące do kategorii tabletów. Cechą wyróżniającą iPada jest 9,7-calowy wyświetlacz IPS (rozdzielczość 1024x768 przy 132 pikselach na cal) z pełną obsługą technologii dotykowej multi-touch i możliwością ustawiania obrazu w pozycji pionowej i horyzontalnej. Sercem iPada jest procesor 1 GHz Apple A4.

Za połączenie iPada z Internetem odpowiada w podstawowej wersji moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n oraz Bluetooth 2.1 + EDR. Bardziej rozbudowana wersja posiada również moduł GSM/EDGE/UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz).

iPad posiada 16, 32 lub 64 GB pamięci SSD (do wyboru w momencie zakupu), wbudowany akcelerometr, kompas, mikrofon, GPS (model Wi-Fi + 3G), Cellular (model Wi-Fi + 3G), kieszeń na kartę SIM (model Wi-Fi + 3G) oraz 30-pinowe gniazdko, które w przyszłości ma posłużyć do podłączania dodatkowych akcesoriów, np. mechanicznej klawiatury.

iPad zasilany jest litowo-polimerowym akumulatorem 25 Wh (watogodzin), która wytrzyma nawet 10 godzin pracy na jednym ładowaniu oraz nawet miesiąc w trybie spoczynku. Steve Jobs podczas jednej z prezentacji iPada zapowiedział, że urządzenie pozwala na sześć dni słuchania muzyki bez przerwy. Ładowanie urządzenia dokonuje się za pomocą zasilacza lub USB podłączonego do komputera. iPad automatycznie przechodzi w tryb mniejszego poboru energii po odłożeniu go na półkę.

iPad ma pół cala grubości (wymiary w mm: 242,8x189,7x13,4) i waży 0,73 kg. Urządzenie jest więc lżejsze i cieńsze niż jakikolwiek netbook.

Tablet iPad - do czego to służy?

iPad bazowo umożliwia przeglądanie zasobów Sieci za pomocą przeglądarki Safari, słuchanie muzyki (AAC, Protected AAC - iTunes Store, MP3, MP3 VBR, Audible 2, 3 i 4, Apple Lossless, AIFF, WAV), oglądanie zdjęć (JPG, TIFF, GIF), pracę na dokumentach biurowych o rozszerzeniach Microsoft Office: DOC i DOCX (Word), XLS i XLSX (Excel), PPT i PPTX (PowerPoint); formaty iWorks: KEY (Keynote); NUMBERS (Numbers); PAGES (Pages); pliki PDF (Adobe Preview i Acrobat), a także TXT (tekst), RTF (tekst sformatowany) i VCF (wizytówka), a także planowanie czasu za pomocą kalendarza i modułu kontaktów, korzystanie z map (Google Maps) i nawigacji. Część z możliwości dostępna jest tylko dla modelu Wi-Fi z 3G.

W iPadzie nie brak również bardziej zaawansowanej rozrywki - swoje gry przeznaczone na tę platformę zaprezentowały m.in. Gameloft (N.O.V.A.) oraz Electronic Arts (Need for Speed).

Kluczową cechą urządzenia iPad jest wsparcie usług i aplikacji, które udostępnia Apple. iPad został zintegrowany z usługami takimi jak m.in. iTunes (co pozwala na kupowanie muzyki, filmów czy show telewizyjnych) oraz iBooks (umożliwia kupowanie książek elektronicznych z oferty takich wydawców jak Simon & Schuster, HarperCollins oraz Penguin).

Kosztowny gadżet?

iPad w Stanach Zjednoczonych kosztuje 499 dolarów (wersja 16 GB), za wersję z 32 GB trzeba zapłacić 599 dolarów, natomiast w wersji z 64 GB - 699 dolarów.

Urządzenie iPad było dostępne na aukcjach Allegro w przedsprzedaży już dzień po tym, jak w styczniu br. Apple zapowiedziało swój produkt światu. Cena iPada wynosiła wówczas około 2060 złotych.

Obecnie na Allegro znaleźć można kilka aukcji z urządzeniem iPad. Sprzedający oferują iPada kolejno w cenach:

2150 zł (16 GB, Wi-Fi bez 3G)

2525 zł (32, GB Wi-Fi bez 3G)

2945 zł (64 GB, Wi-Fi bez 3G)

2800 zł (16 GB, Wi-Fi z 3G)

3300 zł (32 GB, Wi-Fi z 3G)

3500 (64 GB, Wi-Fi z 3G).

Sprzedawcy z Allegro gwarantują dostawę do 7 dni od momentu złożenia zamówienia. Wynika z tego, że iPada można najszybszą drogą otrzymać w Polsce około 10 kwietnia br.

Według specjalistów z firmy iSuppli koszt materiałów i produkcji modelu iPad 16 GB bez modemu 3G to 229,35 USD. Aby wyprodukować po jednym egzemplarzu 32- i 64-gigabajtowego iPada Apple wydaje odpowiednio 287 i 335 dolarów. iSuppli szacuje, że najbardziej kosztownym elementem tabletu jest jego ekran - 9,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, obsługujący technologię multitouch. Koszt tego komponentu oszacowany został na ok. 80 dolarów.