iCloud dostępny publicznie

Xcerion, producent wirtualnego systemu umieszczonego w "chmurze" - iCloud, poinformował o rozpoczęciu publicznych testów OSu. Do programu beta przystąpić może każdy, wystarczy zarejestrować się na stronie iCloud.com.

W branży SaaS znani są Microsoft z usługami Windows Live oraz Google z ich Apps, jednak iCloud to dużo więcej, niż tylko programy i usługi uruchamiane w przeglądarce internetowej. Dla użytkowników końcowych projekt oferuje pełne środowisko operacyjne, wraz z zestawem najpotrzebniejszych aplikacji (multimedialnych, produkcyjnych i komunikacyjnych) i przydatnych widgetów.

Praca z iCloud wygląda identycznie jak w przypadku "normalnych" systemów operacyjnych, jedyną różnicą jest to, iż OS uruchamiany jest nie na rzeczywistym sprzęcie, lecz w oknie przeglądarki. Do dyspozycji jest 3 GB wolnej przestrzeni dyskowej (w "chmurze" Xceriona), którą można wykorzystać jako wirtualny napęd do składowania dowolnych danych - co najważniejsze, dostęp do nich uzyskać można z dowolnego komputera, a więc iCloud służyć może także jako magazyn do wymiany plików. System dostosować można do własnych preferencji (np. modyfikowalny interfejs pulpitu).

iCloud dostępny publicznie

iCloud - system uruchamiany w przeglądarce

Publiczna beta wskazuje na to, iż twórcy chcą w najbliższym czasie ukończyć prace na iCloudem. System dostępny jest obecnie w ośmiu językach (nie ma wśród nich rodzimej wersji), a wypróbować go można pod adresem: iCloud.com.

Warto przeczytać: artykuł "iCloud - pulpit w Sieci"