i-Mature: młoda kość? Brak dostępu!

Być może już niedługo komputery będą ograniczały dzieciom dostęp do określonych stron internetowych, dzięki urządzeniu, które określać ma ich wiek na podstawie skanowania ultradźwiękami kości dłoni.

Technologia, znana jako Age-Group Recognition (AGR) jest dziełem izraelskiej firmy i-Mature. W ostatnim czasie i-Mature połączyła swoje wysiłki z amerykańską firmą RSA Security, w celu zbudowania odpowiednich urządzeń dla rynku komputerów PC.

Aby uzyskać dostęp do określonej strony internetowej, wymagającej autoryzacji, użytkownik będzie umieszczał dłoń zaciśniętą w pięść przed urządzeniem. Wykorzystując ultradźwięki, i-Mature będzie w stanie zbadać gęstość najdłuższej kości środkowego palca, określając na tej podstawie wiek danej osoby.

Przedstawiciele i-Mature nie są jeszcze w stanie wskazać dokładności urządzenia, jednak podkreślają, iż ostatecznym celem jest 100-procentowa dokładność, jeśli chodzi o rozróżnienie osób w wieku do 13 lat oraz osiemnastolatków i starszych. Powstały już ponadto pierwsze prototypy 'skanerów' AGR.

i-Mature postrzega nową technologię, jako sposób ograniczenia dostępu do określonych zasobów internetowych - niedozwolonych witryn oraz czatów. Rozwiązanie może być używane w połączeniu z innymi technikami biometrycznymi, które ostatecznie zidentyfikują internautę.

AGR będzie dostępny jako samodzielne urządzenie lub moduł zintegrowany z klawiaturą komputera stacjonarnego lub notebooka. Na stronie i-Mature podano już nawet wstępną cenę - 25 USD. Do połowy 2005 roku firma planuje zakończenie procesu projektowania urządzeń. Zdaniem przedstawicieli firmy, AGR znajdzie swoje zastosowanie w komputerach umieszczonych w miejscach publicznych (szkołach, bibliotekach, na lotniskach).

Więcej informacji: i-Mature