eXeem - nowa broń SuprNova.org?

Po zamknięciu w drugiej połowie grudnia serwisu SuprNova.org, udostępniającego pliki torrent, jego przedstawiciele ponownie dają o sobie znać, szykując niespodziankę dla miłośników sieci P2P. Niespodzianka nazywa się eXeem - nowy klient P2P.

eXeem to najnowsza inicjatywa przedstawicieli serwisu SuprNova.org, która najprawdopodobniej ujrzy światło dzienne w ciągu najbliższych tygodni. Na potwierdzenie tych zapowiedzi, na stronie SuprNova.org zamieszczony został wywiad przeprowadzony na łamach rozgłośni radiowej NovaStream z jednym z przedstawicieli serwisu. Człowiek o pseudonimie "Sloncek" objaśnia w nim pokrótce zasadę działania programu.

Aplikacja ta będzie jego zdaniem połączeniem BitTorrenta oraz Kazzy. eXeem korzystać ma z protokołu BitTorrent oraz zdecentralizowanej sieci. W trakcie rozmowy pojawiły się oczywiście pytania o rodzaj licencji programu. Jak mówi "Sloncek", eXeem to aplikacja typu adware, w której część reklam ma być opcjonalna. Kilka z nich musi jednak pozostać, aby pokryć koszty 'developmentu' programu. Każdy użytkownik programu będzie mógł ponadto oceniać i komentować zawartość plików dostępnych w sieci eXeem.

Obecnie przewidziana jest jedynie wersja dla systemów Windows. W najbliższych tygodniach pierwszą, publiczną wersję beta klienta P2P eXeem będzie można pobrać ze strony eXeem.com (w momencie publikacji adres nie był jeszcze aktywny). Z niepotwierdzonych do tej pory informacji wynika, iż partnerem SuprNova.org w pracach nad programem jest firma Swarm Systems (na nią zarejestrowana jest domena eXeem.com). "Sloncek" nie był w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o dalsze losy serwisu SuprNova.org.