eBay zarabia na hienach

Agencja Bloomberg zażądała od serwisu aukcyjnego eBay wycofania z aukcji przedmiotów związanych z zamachem na World Trade Center.

W ostatnim czasie na eBay oferowano m.in. symulatory lotów pomiędzy wieżowcami WTC, zdjęcia z wydarzeń 11 września ub. roku przedstawiające osoby, które przygotowują się do wyskoczenia z płonących budynków, można też było wybierać pomiędzy „911 nieocenzurowanymi kasetami wideo”. W liście skierowanym do zarządu serwisu agencja zauważa ponadto, że w wielu przypadkach oferty łamią nazwy i znaki towarowe m.in. miasta Nowy Jork i nowojorskiej Straży Pożarnej oraz policji.

Początkowo po wydarzeniach 11 września ub. roku eBay nie dopuszczał do sprzedaży żadnych przedmiotów związanych z WTC. Następnie serwis zezwolił na oferowanie pamiątek o „pozytywnej wymowie”, z przeznaczeniem zysku na cele charytatywne. Od początku roku w tej dziedzinie panuje już całkowita dowolność. Po otrzymaniu listu przedstawiciele eBay zapowiedzieli wycofanie ofert łamiących prawa do znaków towarowych.

Zobacz również:

Według zasad eBay, za pośrednictwem witryny można handlować wszystkim, lecz „przez szacunek dla ofiar i rodzin pomordowanych, serwis może usuwać ze swoich stron przedmioty związane z mordercami, którzy działali na przestrzeni ostatnich stu lat.”