eBay wchodzi do Polski

Na 5 kwietnia firma eBay zapowiedziała konferencję prasową. Temat: "eBay wchodzi do Polski"! Prawdopodobnie właśnie tego samego dnia oficjalnie ruszy polskojęzyczna wersja serwisu eBay.

W styczniu Internet Standard pierwszy napisał o trwającej rekrutacji do polskiego oddziału największego na świecie serwisu aukcyjnego. Firma poszukiwała Country Managera za pośrednictwem serwisu rekrutacyjnego linkedin.com. Szef polskiego oddziału miał być odpowiedzialny za prowadzenie pięcioosobowego zespołu i promocję spółki. Być może w polskiej filii serwisu będzie pracować więcej osób i niewykluczone, że wspierać ich będzie niemiecki oddział eBay.

Biuro eBay zostanie otwarte w Warszawie. Będzie to pierwsza placówka tej spółki w Środkowowschodniej Europie. Polski rynek jest największy w tej części Europy. Liczba internautów w Polsce przekroczyła według Europe Internet Stats liczbę 10 mln, podczas gdy w drugim pod względem ilości kraju tego regionu - Czechach - liczba internautów to około 3,5 mln. Na Węgrzech jest ich niewiele ponad 3 mln, na Słowacji 1,8 mln. Choć kraje te osiągnęły wyższy niż Polska stopień wysycenia internetem, to dla międzynarodowej firmy liczy się liczba jego użytkowników. Oraz idąca za tym wysokość budżetów reklamowych.

Przedstawiciele polskich portali ciepło witają międzynarodowego giganta. Liczą na współpracę z eBay oraz nowe zlecenia reklamowe, które na pewno pojawią się, gdy polski oddział eBay stanie do walki o rynek z dotychczasowym monopolistą - Allegro. Udział tego serwisu wynosi obecnie około 80%. W grudniu - według badań Megapane PBI/Gemius odwiedziło go ponad 3 mln 160 tys. użytkowników (real users). Obrót w Allegro miał w zeszłym roku wartość 830 mln zł.

Nowe sojusze?

Mariusz Kuziak, Interia.pl: Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z naszym dotychczasowym partnerem. Nie wykluczamy jednak z założenia innych możliwości rozwoju portalu i kształtowania jego oferty.

Piotr Tchórzewski, Onet.pl:

Na razie nic nie planujemy: po prostu przyglądamy się uważnie, śledzimy rozwój rodzimego rynku. Z życzliwością, oczywiście, bo mamy nadzieje, że wejście eBay przyczyni się do jego rozwoju i polepszenia jak i wzrostu satysfakcji uzytkowników.

Wojciech Kądziołka, WP.pl: Witamy go z wielkim zainteresowaniem, gdyż jego obecność na polskim rynku będzie służyła rozwojowi branży. Jeśli chodzi o nasze sojusze, to mogę tylko powiedzieć, że dotychczas nie wydarzyło się nic, co mogłoby sprawić, że zaczęlibyśmy myśleć o zmianie dotychczasowego partnera.

Przedstawiciele Allegro nie chcą komentować wejścia serwisu eBay do Polski.

Więcej komentarzy w wiadomości "Ruchy gigantów w stronę polską: eBay otwiera biuro w Warszawie".

eBay działa w 25 krajach. Ostatnio otworzył swoje filie na Filipinach i w Malezji. W 2004 roku zanotował o ponad 50% większe przychody niż w roku poprzedzającym. Zysk netto osiągnął poziom 778 mln USD. Ebay zarabia głównie na aukcjach internetowych i prowizjach od transakcji. Przychody z tego tytułu wyniosły w roku ubiegłym 3,27 mld USD.

Witryna eBay.pl jest na razie niedostępna. Jeszcze do niedawna internauci wpisujący taki adres byli przekierowywani na stronę ebay.com. Obecnie pojawia się okienko rejestracji dla wtajemniczonych.

Aktualizacja: 31 marca 2005 13:18

Wiemy już, jakie osoby pojawią się na konferencji "eBay wchodzi do Polski". Będą to:

- Gil Penchina, Vice President, eBay International

- Philipp Justus, VP & General Manager eBay Europe

- Przemysław Pluta, dyrektor ds. marketingu eBay Polska.

Ponadto w tekście pojawiła się ramka, w której znaleźć można stanowisko przedstawicieli Onetu, Interii oraz Wirtualnej Polski wobec wejścia eBay na polski rynek. Odpowiadają na pytanie, czy dotychczasowe sojusze z Allegro mogą zostać zastąpione przez umowy z eBay.