eBay - w górę

Trzykrotnie wzrosły zyski netto witryny aukcyjnej w drugim kwartale bieżącego roku. Zarząd podwyższył prognozowane wyniki finansowe w bieżącym roku obrachunkowym.

Przychód eBay w kwartale obrachunkowym zakończonym 30 czerwca wyniósł 180 mln USD. To nie tylko o 90 mln więcej niż przed rokiem, ale także ok. 15 mln USD więcej niż przewidywali analitycy. Zysk netto wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku trzykrotnie do 24 mln USD. Skłoniło to zarząd spółki do podwyższenia prognoz przychodu na następne dwa kwartały z 385 mln USD do 400 mln USD.

Dyrektor generalny eBay Meg Whitman stwierdziła, że te zaskakująco dobre wyniki witryna osiągnęła przede wszystkim dzięki wysokiej sprzedaży na europejskich rynkach (eBay przejął w maju europejską witrynę iBazar), zwłaszcza niemieckim i brytyjskim, a także wysokiemu udziałowi sprzedaży po stałych cenach. W II kw. br. witrynie przybyło 4,4 mln użytkowników a ich liczba sięgnęła 34 mln, nie licząc internautów zarejestrowanych w iBazar.

Przedstawiciele eBay twierdzą, że kamerę cyfrową sprzedaje się w ich witrynie średnio co 90 sekund a komputer osobisty - co 30 sekund.