eBay likwiduje biuro w Polsce

eBay, największy serwis aukcyjny na świecie, zamierza zamknąć większość swoich narodowych oddziałów, w tym także biuro w Polsce.

Informację potwierdził w rozmowie z InternetStandard.pl Karol Świtała, rzecznik polskiego oddziału eBay.pl.

W tym momencie eBay ma biura w 39 krajach na świecie. W wyniku redukcji w Europie zostaną tylko dwa biura, w Londynie i w Bernie. Ograniczenie liczby oddziałów jest procesem globalnym i nie ma wpływu na lokalne wersje serwisu.

Jak zapewnia Karol Świtała, dzięki tym zmianom lokalne wersje tylko zyskają, bo dzięki nim serwis stanie się łatwiejszy w obsłudze i bardziej spójny. Planowana centralizacja ma zwiększyć elastyczność działania, poprawić szybkość wprowadzania zmian i nowych usług od razu w całym regionie. Dzięki reorganizacji eBay chce stać się bardziej innowacyjny i skupić na realizacji długoterminowej strategii i kluczowych dla firmy celów.

W przesłanym komunikacie prasowym eBay.pl podkreśla, że sytuacja biznesowa polskiego oddziału nie miała wpływu na proponowane zmiany, a serwis odnotował 80% wzrost obrotów rok do roku. W skali globalnej, redukcja zatrudnienia będzie dotyczyć ok. 10 proc. pracowników firmy.

Firma nie zdradza, ile osób pracuje przy obsłudze polskiej wersji serwisu. Jedno jest pewne, że biuro obsługi klienta eBay.pl od samego początku było umiejscowione poza granicami Polski. Polskim pracownikom, którzy zostali objęci reorganizacją zostaną zaproponowane miejsca pracy w ramach struktury firmy eBay (do której należy także Skype czy PayPal), a osobom, które nie będą chciały z tych propozycji skorzystać eBay poprzez wynajętą firmę pośrednictwa pracy pomoże znaleźć nowe miejsce pracy.