eBay kupuje Skype! Doniesienia potwierdzone.

Potwierdziły się informacje o planowanym przez eBay zakupie Skype Technologies, twórcy najpopularniejszego komunikatora VoIP. Aukcyjny gigant za przejęcie spółki zapłaci 2,6 mld dolarów amerykańskich.

W czwartek, 8 września, Wall Street Journal podał informację o toczących się rozmowach. (więcej na temat w artykule: Ebay kupi Skype?). W dzisiejszym oświadczeniu, korporacje podały, iż doszły do porozumienia.

Transakcja, opiewająca na 2,6 mld USD (w tym połowę w akcjach), otwiera nowe możliwości przed obiema stronami. Ebay uzyska nowy, doskonały kanał komunikacji między swoimi użytkownikami, Skype natomiast będzie mogło jeszcze bardziej poszerzyć bazę swoich użytkowników (których i tak jest już ponad 54 miliony). Niewykluczone też, że eBay wypłaci akcjonariuszom Skype'a dodatkową premię.

"Naszym celem zawsze było zbudowanie największej firmy komunikacyjnej świata oraz zrewolucjonizowanie komunikacji przez Internet" - powiedział Niklas Zennström, współzałożyciel i CEO Skype'a. - "Nie można sobie wyobrazić lepszej platformy do zrealizowania tej wizji, niż współpraca z eBay'em i PayPalem".

"Zawsze podziwialiśmy sposób, w jaki eBay i PayPal uprościły globalny handel elektroniczny oraz realizację płatności" - twierdzi Janus Friis, współzałożyciel firmy Skype i wiceprezes ds. strategii. - "Razem mamy szansę zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się, robią zakupy oraz prowadzą biznes online".

Więcej informacji na witrynie: investor.ebay.com. Tu też dostępny jest zapis telekonferencji prasowej, w której udział wzięli członkowie zarządów obu spółek, analitycy i dziennikarze.

Aktualizacja: 12 września 2005 15:29

Dla polskiego rynku, na którym niedawno pojawił się eBay.pl a Skype nawiązał współpracę z portalem Onet, kluczową informacją jest, czy fakt zakupu Skype nie doprowadzi w efekcie do wprowadzenia aukcji eBay.pl na Onet. Piotr Tchórzewski, rzecznik Onet.pl od piątku konsekwentnie odmawia komentarza w tej sprawie. -Jesteśmy jedynie stroną umowy ze Skype'm. Nie chce się wdawać w żadne dywagacje, by byłyby to właśnie tylko dywagacje. Światowej sytuacji przyglądać się będziemy z wielkim zainteresowaniem - powiedział tylko.

Jan Stożek z agencji PR obsługującej eBay.pl powiedział nam, że niewątpliwie również polscy użytkownicy eBay zyskają nową funkcjonalność na eBay.pl. -Zakończenie przejmowania Skype'a jest przewidziane w czwartym kwartale br. W dalszej perspektywie na pewno Skype zostanie udostepniony użytkownikom eBay, jednak to tylko jeden aspekt nowej sytuacji. Równolegle beda trwały prace mające na celu stworzenie nowych usług dla użytkowników eBay na bazie Skype'a. Szczegóły będa musiały zostać jeszcze dopracowane. - stwierdził.

Aktualizacja: 12 września 2005 14:31

Na dzisiejszej konferencji prasowej, prezes eBay - Meg Whitman, podkreśliła, że jednym z najważniejszych efektów transakcji będzie udostępnienie sprzedawcom i kupcom pochodzącym z krajów rozwijających się i tzw rynków wschodzących (oprócz Rosji, Indii czy Chin zaliczono do nich między innymi także Polskę) nowych, bardziej intuicyjnych metod porozumiewania się. Zauważyła, że ponad 80% użytkowników Skype'a to ludzie mieszkający poza Stanami Zjednoczonymi, oni też najbardziej skorzystają na transakcji. Przedstawiciele obu firm poinformowali także, że mimo zintegrowania z serwisem eBay oraz systemem płatniczym PayPal, Skype pozostanie samodzielną firmą. Nie wiadomo też, kiedy dokładnie funkcjonalności Skype'a dostępne będą bezpośrednio na witrynie eBay. Whitman podkreśliła jednak, że stanie się to tak szybko jak to możliwe. Również pozostałe portale zakupowe należące do eBay'a - Shopping.com, Rent.com, Marktplaats.nl i Kijiji - będą mogły skorzystać na integracji ze Skype'm.

Transakcja sfinalizowana zostanie w czwartym kwartale bieżącego roku. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, eBay zapłaci 1,3 miliarda dolarów w gotówce oraz drugie tyle w akcjach. Potwierdziły się też informacje, że eBay planuje wypłacenie akcjonariuszom Skype'a specjalnej premii, w łącznej wysokości maksymalnie 1,5 miliarda USD (w zależności od wyników finansowych). Przedstawiciele obu firm zaprzeczyli, jakoby większość inwestycji na linii eBay - Skype miałaby mieć charakter czysto marketingowy. Zapewnili, że zamierzają raczej dostarczać nowe usługi i rozwiązania wykorzystujące VoIP (między innymi usługi typu Pay-Per-Call i dużą integrację Skype'a z systemem płatności PayPal), chociaż oczywiście nie zrezygnują z agresywnego promowania nowych możliwości.