e-bankowość coraz popularniejsza

Liczba Europejczyków korzystających z usług banków internetowych wzrosła w ciągu sześciu miesięcy, do października br., o 3 miliony – wynika z badań opublikowanych przez Nielsen NetRatings.

W samym tylko październiku, internetowe banki odwiedziło 18,6 mln Europejczyków. Jeszcze sześć miesięcy wcześniej liczba ta wynosiła 15,6 mln. Badania przeprowadzone przez Nielsen NetRatings wykazały jednak, że mieszkańcy różnych europejskich krajów, w różnym stopniu korzystają z elektronicznych form bankowości.

Podczas gdy Szwedzi i Holendrzy przodują pod względem korzystania z internetowych banków, mieszkańcy innych krajów pozostają daleko w tyle. Dla przykładu, w Holandii 97% internautów odwiedzających finansowe serwisy WWW, korzysta jednocześnie z usług bankowości elektronicznej. W Niemczech odsetek ten wynosi 60%.

W Wielkiej Brytanii, według Nielsen NetRatings, w październiku już niemal 5 mln internautów zarządzało swoimi finansami za pomocą Internetu z domu, zaś siedem milionów robiło to korzystając zarówno z domowego, jak i ze służbowego komputera. Sektor bankowości internetowej jest też bardziej konkurencyjny w Wielkiej Brytanii, niż w pozostałych krajach Starego Kontynentu. Pięć do sześciu banków on-line ma do podziału między sobą brytyjski rynek, podczas gdy w pozostałych krajach Europy o klientów walczy średnio jeden lub dwa banki.