comScore: 240 mln internautów w Europie

Liczba internautów w Europie konsekwentnie wzrasta. W czerwcu br. 240 mln ludzi na Starym Kontynencie korzystało z sieci - podała firma badawcza comScore.

Całkowita liczba użytkowników internetu wzrosła w Europie o 8 proc. w przeciągu ostatniego roku i wyniosła w czerwcu ok. 241.8 mln osób. Rosja jest głównym motorem tego wzrostu - o 27 proc. zwiększyła się liczba osób z dostępem do sieci i wynosi teraz 17,5 mln użytkowników. Następne w zestawieniu są odpowiednio: Francja ze wzrostem rzędu 21 proc. (31,5 mln internautów), Hiszpania (15 proc. wzrost i 16,2 mln internautów), Irlandia (15 proc. wzrost i 1,6 mln internautów). Polska znalazła się w tej kategorii poza pierwszą szesnastką.

Największą penetracją sieci mogą natomiast poszczycić się Holandia oraz kraje skandynawskie. W Holandii już 82 proc. całkowitej populacji kraju powyżej 15 roku życia zasiada przed komputerem by skorzystać z sieci. Kolejne w zestawieniu państwa to: Dania (77 proc.), Szwecja (76 proc.), Norwegia (76 proc.) oraz zamykająca pierwszą piątkę Finlandia (69 proc.).

Jak wynika z najnowszych badań NetTrack MillwardBrown SMG/KRC, penetracja Internetu w Polsce w czerwcu wyniosła 45%, czyli jest o 3,5% wyższa niż średnia penetracja w roku 2007.

Jak podaje comScore, internauci z Wielkiej Brytanii są rekordzistami pod wzglądem czasu spędzonego on-line (28,5 godziny na osobę w miesiącu), a Niemcy przodują pod względem ilości przeglądanych stron (2,906 stron na osobę). Mimo że Rosja może pochwalić się najszybciej rosnącą liczbą internautów, w kategoriach spędzanego czasu i wyświetlanych stron kraj ten zajmuje końcowe miejsca w rankingu.