bmp Media Investors zainwestował w polski portal kobiecy

Od połowy grudnia 2008 r. w polskiej sieci zagościła Repka.pl, nowy portal adresowany do kobiet. Należy przyznać, że Repka.pl ma dosyć spory potencjał - zainwestowały w nią dwa fundusze inwestycyjne (bmp Media Investors i Mangrove). Za tworzenie portalu odpowiedzialna jest agencja interaktywna K2, której prezes rady nadzorczej, Michał Lach, został prezesem Repki.

Odbiorcą portalu mają być kobiety szukające praktycznych informacji w sieci na damskie tematy - osoby nowoczesne, wyzwolone, trochę egoistyczne, dbające o siebie. Kolejną grupa użytkowników są widzowie kobiecego programu telewizyjnego MAŁA CZARNA (TV4.pl), którego wszystkie odcinki przerobione na krótsze formy internetowe stanowią zawartość repka.pl.

W projekt Repka.pl zainwestowały dwa fundusze venture capital. Pierwszy to bmp Media Investors (grupa bmp) znany w Europie z internetowych inwestycji m.in. Bankier.pl i K2 Internet. Drugi fundusz to Mangrove (m.in. Skype). Finansowanie portalu sięga kilku milionów złotych.

bmp Media Investors zainwestował w polski portal kobiecy

"Mówimy o sobie Pierwszy Portal Kobiecy, gdyż dotychczas nie powstał w Polsce, niezależny ogólno-tematyczny portal dla kobiet, taki jak amerykański ivillage.com czy francuski aufeminin.com" - dodaje Michał Lach, Prezes Republiki Kobiet.

Portal zbudowało i rozwija K2 Internet SA. Od strony redakcyjnej portal prowadzony jest przez Katarzynę Montgomery, wieloletnią redaktor naczelną magazynu VIVA i kilkunastoosobową redakcję, tworzącą treści specjalnie na potrzeby Portalu.

Repka.pl nie sprzedaje "tradycyjnej" reklamy bannerowej. Portal oferuje cały serwis do wynajęcia na okres od 1 tygodnia do miesiąca dla jednej silnej marki w celu zbudowania trwałego kontaktu z grupą docelową. Dostępne formy są wówczas nieograniczone. - Wykonamy wszystko co nie jest intruzywne i nie zakłóca obiektywizmu treści redakcyjnych - mówi Michał Lach, Prezes Republiki Kobiet - Przykładowo w centrum tematycznym "Cera sucha" Inneov Lab. może bardzo skutecznie pozycjonować swój preparat Inneov, a Cin&Cin Ambra mógłby zaistnieć w cieszących się dużą oglądalnością animacjach prezentujących pozycje seksualne.

(AKTUALIZACJA)

Republika Kobiet w pytaniach i odpowiedziach
- Z czyjej inicjatywy powstała Republika Kobiet i kto jest jej właścicielem?

Michał Lach (prezes Republiki Kobiet): Inicjatywa wyszła od trzech osób fizycznych, w tym Katarzyny Montgomery - dopiero potem zainteresowano nią fundusze venture capital. Większościowym właścicielem jest fundusz bmp. Mniejszościowe udziały ma redaktor prowadząca Katarzyna Montgomery oraz osoba fizyczna występująca w charakterze business angel.

- Został Pan prezesem Repka.pl. Czy to oznacza koniec pańskiej działalności na stanowisku przewodniczącego rady nadzorczej w K2 Internet?

Michał Lach: Nie absolutnie. Z K2 jestem silnie związany emocjonalnie i kapitałowo. Przewodniczenie Radzie Nadzorczej K2 jest jak najbardziej aktualne i nie koliduje z prowadzeniem własnej działalności operacyjnej.

- Jak długo trwały prace nad portalem?

Michał Lach: Od mojego przyjścia i uruchomienia projektowania do startu wersji beta portalu minęło pół roku.

- Czym Repka może wygrać z konkurencją, czyli np. z kobieta.gazeta.pl czy kobieta.pl? Jak zamierzacie budować oglądalność portalu?

Michał Lach: Mamy zidentyfikowanych kilkanaście większych lub mniejszych przewag konkurencyjnych. Mam nadzieję, że "userki" je docenią, ale mówić o strategii głośno nie będziemy. Na wydziale zarządzania nauczono mnie, że strategia to najpilniej strzeżona tajemnica firmy.

- Co oznacza, że portal jest niezależny?

Michał Lach: Niezależny od jakiegokolwiek innego - większego - medium. Zazwyczaj jest to medium tradycyjne, w naszym segmencie zazwyczaj pisma kobiece, albo element portalu ogólnego.

- W jakim kierunku rozwijała się będzie Repka?

Michał Lach: Chcemy być liderem w kobiecej kategorii premium.

- Ile pieniędzy w portal zainwestowali MANGROVE i BMP MEDIA INVESTOR?

Emilia Gajzler (bmp Polska): Repka.pl to inwestycja poniżej 1 M euro.

Aktualizacja: 19 lutego 2009 12:04

Republika Kobiet w pytaniach i odpowiedziach.