adstandard: podsumowanie

W pierwszym kwartale tego roku internet miał już 5% udział w rynku mediów, wynika ze wstępnych szacunków firmy Ekspert-Monitor zaprezentowanych na konferencji adstandard 2007. Swój pomysł na monitoring wydatków w internecie przedstawił również Gemius. Rafał Kudriawcew z Onetu opowiadał o internetowej reklamie wideo rozliczanej podobnie jak w klasycznej telewizji. O wyłaniających się możliwościach reklamy na blogach mówili przedstawiciele portalu Gazeta.pl. O tym jak przeprowadzić skuteczną kampanię wirusową opowiadali m.in. pracownicy agencji MRM Worldwide. Na konferencji można było zobaczyć również szereg case-studies kampanii interaktywnych. Prezentacji słuchało ponad 150 osób.

Monitoring mediów

Firma Ekspert-Monitor ropoczyna monitoring wydatków na reklamę internetową. Na razie pełne dane dostarczyła Grupa Onet.pl. Przyjmując, że portal Onet.pl odpowiada za 30% polskiego rynku reklamy online, możemy powiedzieć, że w I kwartale internet miał 5% udział w media-miksie, nie licząc wydatków na reklamę w wyszukiwarkach i Cost Per Action (np. ofert kredytów bankowych w portalach). Gdyby je uwzględnić to wydatki na online przekroczyłyby w I kwartale 6% udziałów w media-miksie.

Same wydatki na reklamę w Onecie wyniosły w I kwartale 57 mln zł, co stawia portal na podobnej pozycji co największych graczy na rynku mediów. Wydatki reklamowe w radiostacji RMF FM wyniosły w tym samym okresie 82 mln złotych, a w outdoorowym AMS - 63 mln zł.

adstandard: podsumowanie

Onet.pl na tle innych graczy na rynku mediów. Źródło: prezentacja Eskpert-Monitor

Jeśli wydatki na reklamę w internecie będą miały taką dynamikę jak dotychczas, to niebawem, być może już w 2008 r., prześcigną wydatki na radio.

adstandard: podsumowanie

Media-miks według szacunków Ekspert-Monitora. Źródło: prezentacja Eskpert-Monitor.

Ekspert-Monitor opiera swoje szacunki na danych dostarczanych od dużych graczy, informacje o wydatkach reklamowych będą niebawem podawać Agora i IDG a w niedalekiej przyszłości także inni.

Odrębny pomysł na monitoring ma Gemius, który swoje doświadczenie na tym polu zdobywał w Czechach działając wraz z firmą MediaReserach.

Jak mówił Marcin Pery z Gemiusa, badania takie jak Ekspert-Monitor nie uwzględniają długiego ogona - setek witryn, które indywidualnie dogadują się z reklamodawcami i które nie są w żaden sposób monitorowane. Badanie Gemiusa opiera się na trzech filarach: części deklaratywnej (cenniki, deklaracje o kampaniach), twardych danych (bezpośredni pomiar efektywności) oraz danych próbkowych ("pajączek" zbierający dane). Jednak wszystko wskazuje na to, że takie badanie nie pojawi się prędko, gdyż wymaga, by jak najwięcej wydawców udostępniło swoje dane. A choć udało się to w Czechach, to w Polsce na razie się nie zapowiada.

Mało znaną ofertę monitoringu - oglądalności reklamy internetowej - zaprezentowali przedstawiciele firmy Pentagon Research, która oferuje m.in. badania skuteczności kampanii oraz świadomości marki.

Reklama internetowa wczoraj

Konferencja rozpoczęła się od prezentacji Artura Gortycha z Artegence, który przedstawił na kilku przykładach ewolucję reklamy internetowej w Polsce. Od kampanii banerowej (fundusz emerytalny EGO), poprzez reklamę "niestandardową", o którą najczęściej ubiegają się klienci (3bit i odwrócna strona WP), na reklamie WAP w komórkach kończąc.

...i dziś

adstandard: podsumowanie

Pełna sala w trakcie II dnia konferencji

Inni rozmówcy skupili się raczej na tym co dzieje się w reklamie interaktywnej dzisiaj i co będzie się działo w najbliższej przyszłości. Na obszar reklamy interaktywnej wkracza coraz odważniej trend Web 2.0.

Doskonale widać to było na przykładzie kampanii POP, o której opowiadał Filip Hołowczyc z o2.pl. Internauci musieli nakręcić własny filmik reklamowy i umieścić w serwisie. Przed podobnym zadaniem stanęli konsumenci w kampanii Nike - Graj jak Ronaldinho - mieli nakręcić wideo, przedstawiające wykonywane przez nich triki piłkarskie, a internauci komentowali i głosowali na najlepsze klipy.

adstandard: podsumowanie

Filip Hołowczyc, dyrektor biura reklamy o2.pl

Kolejna rzecz o której sporo się mówi to kampanie wirusowe. O tym jak skutecznie je przeprowadzić opowiadał Marcin Dworucha z MRM Worldwide. Naukowo analizując (w oparciu o badania Uniwersytetu Warszawskiego) w jaki sposób rozprzestrzenia się informacja w kampanii wirusowej, opowiadał również Krzysztof Łada z Gadu-Gadu.

adstandard: podsumowanie

Jacek Karolak z domu mediowego Starcom opowiadał o planowaniu kampanii internetowych

Generalnie przy większości prezentacji pojawiały się dwa słowa klucze: wideo i społeczności. Jednak samo wideo nie wystarczy, ważny jest przede wszystkim pomysł i "wciągnięcie" intenauty. Bardzo obrazowo przedstawił ten problem Michał Rutkowski z Tribal DDB, porównując polskie i zagraniczne kampanie wykorzystujące wideo. Technologicznie nie mamy się czego wstydzić: klipy wideo są wysokiej jakości, strony są świetnie wykonane, jednak niestety polskie kampanie są często po prostu... nudne.

O "wciągnięciu" użytkownika mówił również Bartek Gołębiowski z Click5. "Interactive Experience" to jego zdaniem coś więcej niż strona WWW, to wirtualny świat, strony które angażują użytkowników.

O nowym sposobie dotarcia do konsumentów - czyli reklamie na blogach - mówili Paweł Wujec i Przemysław Bartkowiak z Gazeta.pl. Ten rynek w Polsce dopiero raczkuje, jednak na zachodzie są już blogi, których właściciele czerpią z reklam sensowne profity. W Gazeta.pl powstało kilka blogów specjalnych, takich jak Rysie.blox.pl (dla marki Netpress), oraz ekonomista.blox.pl (marki Reifessen-Bank). Na wybranych blogach w platformie blox.pl pojawiają się także pierwsze reklamy tekstowe.

Szerokiej popularności nie zdobył w Polsce jak dotąd podcasting, do którego przekonywał zebranych Olgierd Cygan z Digital One.

Telewizja

adstandard: podsumowanie

Grzegorz Łapanoski, kierownik grupy multimedialnej Wirtualnej Polski, mówił o telewizji internetowej

O sprzedaży reklam w internecie w modelu telewizyjnym opowiadał Rafał Kudriawcew z Onetu, firma niedługo będzie mogła sprzedać znacznie więcej "czasu antenowego" - w połowie czerwca ma wystartować platforma Onet.TV. O telewizji internetowej i reklamach typu in-stream ad mówił Grzegorz Łapanowski z Wirtualnej Polski.

Nie zapominajmy o wyszukiwarkach

Na konferencji pojawili się także specjaliści z rynku Search Engine Marketing - Adam Dyba, z firmy ClickAd oraz Andrzej Cudny z Cube Group. Opowiadali o skutecznym marketingu w wyszukiwarkach, które według szacunków DirectTraffic stanowią 28% polskich wydatków na reklamę online.

adstandard: podsumowanie

Udział reklamy w wyszukiwarkach

Więcej: blog konferencji adstandard 2007.